.
.
.

صالحی: اگر اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل نکنند تحولات آینده به زیان همه خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه 27 ژانویه درباره سازوکار ویژه مالی برای ایران که قرار است ازسوی کشورهای اروپایی راه اندازی شود، گفته، ایران امیدوار است قبل از آنکه خیلی دیر شود، به ویژه اروپایی ها به آنچه ماه ها قبل قول داده اند، عمل کنند.

صالحی، گفت:«در صورتی که اروپایی ها به وعده هایشان عمل نکنند، ممکن است تحولات و اقدامات آینده نه برای ایران، نه برای اروپایی ها و نه برای سایر اعضای برجام خوشایند نباشد».

معاون رئیس جمهوری گفت: «تلاش های زیادی شد تا برجام شکل گیرد. لذا ما تمایل نداریم که این توافق توسط هریک از اعضای باقی مانده در آن، شکسته و نقض شود.»

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با برخی خبرنگاران خارجی و داخلی، تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهداتش در قبال برجام پایبند بوده است و 13 گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی شاهدی روشن برای این موضوع است.اما اروپایی ها چندین ماه است که وعده داده اند سازوکار ویژه مالی با ایران(SPV) را راه اندازی کنند اما این امر هنوز محقق نشده است.

صالحی ادامه داد: «اخیرا شنیده‌ام که احتمال دارد اروپایی ها تا روز دوشنبه (8 بهمن) راه اندازی سازوکار ویژه مالی را رسما اعلام کنند.

امیدواریم آنها این گام مهم را بردارند و این گامی موثر و امیدبخش خواهد بود و به ایجاد اعتماد متقابل که تلاش های زیادی برای شکل گیری آن صورت گرفته است، کمک خواهد کرد».

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: «اما اگر اعتماد از بین برود، همه بازی را خواهند باخت. ما به دنبال آن هستیم که همه در این میدان برنده باشند و با همکاری یکدیگر می توانیم همه از برجام سود ببریم. اگر برجام برنده ای نداشته باشد، قطعا به نفع اروپایی ها نخواهد بود به ویژه اینکه این توافق به لحاظ امنیت آفرینی هم برای اروپایی ها بسیار حیاتی است.»

این مقام عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: «امروز خاورمیانه گرفتار مشکلات زیادی است و اگر برجام هم به مشکلات این منطقه اضافه شود، دیگر چه کسی می تواند از آن سود ببرد؟».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: «آخرین حرف من به اروپایی ها این است که در روند اجرای سازوکار ویژه مالی، سریع تر حرکت کنند قبل از آنکه زمان به پایان برسد».

گفتنی است که کشورهای اروپایی در قبال اجرای ساز وکار ویژه مالی از ایران خواسته‌اند که فعالیت‌های موشکی خود را متوقف، و در کشورهای منطقه دخالت نکند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز 18 اردیبهشت ماه سال جاری خروج کشورش را از توافق هسته ای ایران اعلام کرد.

خروج ایالات متحد از برجام و تصویب تحریم‌های مجدد علیه ایران باعث خروج بسیاری از شرکت‌های بزرگ تجاری از ایران شد.