.
.
.

ایران مهم‌ترین موضوع نشست ورشو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا چهار موضوع اساسی که در نشست وزرای امور خارجه کشورهای مختلف برای تقویت آینده صلح و امنیت در خاورمیانه، در ورشو، پایتخت لهستان برگزار می‌شود را اعلام کرد. این نشست که با نام «نشست ورشو» معروف شده، به ریاست مشترک آمریکا و لهستان در روزهای13 و 14 فوریه برگزار می‌شود.

براساس بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه 26 ژانویه 2019 منتشر کرد، بحران‌های اقلیمی و تاثیر آن بر شهروندان خاورمیانه، توسعه و انتشار برنامه‌های موشکی، امنیت سایبری و تهدیدات پیش روی حوزه انرژی و مبارزه با افراط‌گرایی و تامین مالی غیر قانونی آن محورهایی خواهد بود که در نشست ورشو به آن پرداخته خواهد شد.

در این بیانیه آمده: «بازخوردهای مثبتی از شرکاء و همپیمانانمان در سرتاسر جهان دریافت کرده‌ایم و ده‌ها کشور خواستار مشارکت در این گفتگوهای سازنده شده‌اند.»

اگر چه نامی از ایران در برنامه اعلام شده، نیامده ولی ناظران بر این باورند که آشکار است چهار محور اعلام شده از سوی آمریکا به شکل مستقیم ایران و نقش ویرانگر این کشور در منطقه در زمینه حمایت و تامین مالی تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی مسلح، برنامه موشکی جنجال برانگیز ایران، حملات سایبری ایران به اهداف غربی و آمریکا و همچنین بلندپروازی‌های جدید ایران در زمینه اتمی را هدف قرار داده است.

در تهران اما واکنش‌ها به نشست ورشو و علیه لهستان ادامه دارد. در سایه انزوای بین‌المللی ایران، تهران برگزاری این نشست را تلاش از سوی آمریکا برای ائتلافی بین‌المللی برای مقابله با سیاست‌ها و رفتار تهران و همچنین خطری برای رژیم این کشور می‌داند.

در همین رابطه منابع مطلع در لندن اعلام کردند جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا در این این نشست شرکت خواهد کرد. هانت اولین مقام عالیرتبه اروپایی است که حضورش در این نشست را اعلام کرد.

اگرچه اتحادیه اروپا نگرانی‌های مشترکی با آمریکا در زمینه سیاست‌های ایران دارد ولی با سیاست دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه خروج از توافق برجام مخالف است و می‌کوشد با برقرار کردن روابط تجاری با ایران، نفت و فرآورده‌های نفتی این کشور را بخرد.

واشنگتن از وزرای امور خارجه 70 کشور جهان برای شرکت در نشست ورشو دعوت به عمل آورده و با توسعه دادن دستور کار نشست، موضوعاتی فراتر از خاورمیانه را در آن جای داد.