.
.
.

نفت خام ایران در بازار بورس خریدار پیدا نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نفت خام ایران دوشنبه 21 ژانویه پس از سه روز عرصه در بازار بورس انرژی این کشور، هیچ مشتری برای خرید پیدا نکرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، با وجود تمدید مهلت پرداخت مبلغ اولیه از سوی مشتری تا ساعت 17:30 به وقت محلی، هیچ طرفی برای خرید نفت خام ایران اقدام نکرد.

تا کنون مقام‌های رسمی ایران در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

یک میلیون بشکه نفت ایران با قیمت پایه 52 دلار و 42 سنت در بازار بورس انرژی عرضه شده بود. مجوزهای لازم برای خرید نفت خام ایران به ریال با توجه به تحریم دلاری این کشور صادر نیز صادر شده بود.

به دنبال آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران که صنعت نفت ایران کشور را هم شامل می‌شود، تهران تصمیم گرفت نفت را در بازار بورس عرضه کند.

28 اکتبر 2018 نخستین بار یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بازار بورس انرژی عرضه شد که سه خریدار در مجموع 280 هزار بشکه خریدند. آن هنگام هر بشکه نفت خام سبک ایران 74 دلار و 85 سنت به فروش رسید.

حداقل خرید نفت خام ایران در بورس انرژی برای مشتریان 35 هزار بشکه اعلام شده و تسویه معامله به صورت 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی صورت می‌گیرد.

ماه مه 2018، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای و از سرگیری تحریم‌های اتمی علیه ایران را اعلام کرد. او توافق منعقد شده در سال 2018 را «ناقص» و «بدترین توافق ممکن» توصیف کرده و خواهان مذاکره برای توافقی جدید است.

توافق هسته‌ای یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سال 2015 طی مذاکره میان ایران و گروه 1+5 به دست آمد. این گروه را آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل می‌دهند.

برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن برنامه اتمی تهران، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

اگرچه توافق هسته‌ای با خروج آمریکا لغو نشد و دیگر کشورها بر پایبندی به آن تاکید دارند، اما تحریم‌های ایالات متحده باعث شد ده‌ها شرکت خارجی از جمله شرکت‌های اروپایی و آسیایی از بازار ایران خارج شوند. بانک مرکزی و صنعت و همچنین نفت حمل و نقل ایران نیز تحت تحریم قرار دارند.