.
.
.

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس ایران در فکر دختران 15 ساله طالب شوهر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران با اشاره به بار روانی عبارت «کودک همسری» اعلام کرد که دختر 15 ساله، کودک نیست و آمادگی پذیرش مسئولیت زندگی را دارد. به باور وی باید برای دختران کم سنی که طالب شوهر هستند فکری کرد نه اینکه مانع ازدواج آنها شد.

بر اساس گزارش خبرآنلاین، سه‌شنبه 22 ژانویه، حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران در نشست پویش «بدسرپرست تنهاتر است» که با همکاری مرکز اسناد و کتابخانه ملی با حضور موافقان و مخالفان طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» برگزار شد گفت: «دختر 15 ساله کودک نیست و آمادگی پذیرش مسئولیت زندگی را دارد و ما باید برای دختران طالب شوهر یک فکری بکنیم نه اینکه مانع ازدواج دیگران هم شویم».

وی با اشاره به نظرات برخی مراجع و فقهای دین درباره ازدواج بیان کرد: «با نگاه به شرع، مبارزه با ازدواج زودهنگام را می توان مقابله با شارع مقدس تلقی کرد».

در این نشست که با حضور مخالفان و موافقان طرح برگزار شد مینو اصلانی، رییس سازمان بسیج زنان و حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی از جمله مخالفان اصلی طرح کودک همسری بودند. مینو اصلانی پیشتر در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود دختر ندارد اما اگر داشت او را 13 سالگی شوهر می‌داد و حسن نوروزی نیز در پاسخ به خبرنگاری گفته بود مادربزرگش 9 سالگی ازدواج کرده و هیچ مشکلی هم پیش نیامده است.

متهم به گرفتن ژست بین‌المللی شدیم

طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان و یکی از نمایندگان پیگیر تصویب طرح کودک همسری در این نشست گفت: «جلسات متعددی با متخصصان حوزه‌های مختلف پزشکی، علوم اجتماعی، روانشناسی و پژوهشگران برگزار شد تا همه ابعاد این طرح از جوانب مختلف بررسی شود اما در نهایت این طرح نیز مثل بسیاری طرح‌های دیگر گرفتار رفتارهای سیاسی شد، ما را متهم کردند که می‌خواهیم ژست بین‌المللی بگیریم یا اینکه این طرح با مبانی اسلام مغایرت دارد در حالی که اصلاً میان مراجع اجمالی در این مورد وجود ندارد».

طیبه سیاوشی در ادامه صحبت‌های خود به پیامدهای ازدواج کودکان اشاره کرد؛ «ترک تحصیل، بارداری‌های خطرناک، افسردگی و انزوای اجتماعی، طلاق، اعتیاد و فقر فرهنگی از تبعات ازدواج زودهنگام کودکان است اما وقتی ما با مخالفان صحبت می‌کردیم و می‌گفتیم چگونه است که شما اجازه باز کردن یک حساب بانکی با خرید و فروش را به کودک زیر 18 سال نمی‌دهید اما به او اجازه می‌دهید مهم‌ترین تصمیم زندگی‌اش را بگیرد و مسئولیت به این بزرگی را بپذیرد، عنوان می‌کردند خب سن خرید و فروش و باز کردن حساب بانکی را پایین بیاورید! یا وقتی می‌گفتیم کودکی که ازدواج می‌کند دیگر نمی‌تواند مثل دیگر همسالان خود سر کلاس بنشیند و باید ترک تحصیل کنند، می‌گفتند باید کاری کنیم که بچه‌ها پس از ازدواج هم بتوانند در مدرسه بمانند؛ استدلالی که هیچ منطق علمی پشت آن نیست و نظام آموزشی به‌ شدت با چنین تصمیمی مخالف است».

طیبه سیاوشی در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه وی و همکارانش دست از تلاش برنمی‌دارند و به حمایت و همراهی اصحاب رسانه و جامعه مدنی برای فرهنگ‌سازی در این مسیر نیاز دارند گفت یکی از وظایف حکومت اسلامی رفع مفاسد اجتماعی است که ازدواج کودکان چنین مفاسدی را در پی دارد.