.
.
.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران: وضعیت محیط زیست قربانی توسعه ناپایدار شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، وضعیت محیط زیست این کشور را بحرانی اعلام کرد که به دلیل رعایت نکردن اصول اولیه حفاظت از آن در فرایند توسعه، محیط زیست را قربانی توسعه ناپایدار دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، سه شنبه 22 ژانویه، عیسی کلانتری، در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز گفت: «محیط زیست نه تنها بهبود پیدا نکرده، بلکه بحرانی هم شده است».

وی افزود: «آلودگی هوای کلانشهرها، وضعیت نامطلوب جنگل‌ها و بهره‌وری کم از انرژی از جمله مشکلاتی است که در کشور در حوزه محیط زیست وجود دارد، شدت ضریب انرژی که به هدر می‌دهیم 23 صدم درصد است و بعد از روسیه که سی و دو صدم درصد است، قرار داریم. از کشور عربستان سعودی نیز کم بهره‌ورتر در حوزه انرژی هستیم».

کلانتری خاطرنشان کرد: «نمی توانیم درباره وضعیت محیط زیست به مردم دروغ بگوییم چه قبل و چه بعد از انقلاب در توسعه، اصول اولیه محیط زیست را حفظ نکردیم».

جنگل 7 میلیون هکتاری به یک و نیم میلیون هکتار کاهش یافت

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه افرادی که در حوزه محیط زیست فعالیت داشتند کوتاهی کردند، گفت: «جنگل‌های 6 الی 7 میلیون هکتاری هیرکانی به یک و نیم میلیون میلیون هکتار تبدیل شده است. با فرسایش خاک، آلودگی هوای کلانشهرها و بسیاری از معضلات زیست محیطی روبرو هستیم. توسعه کشور یک قربانی داشته که آن هم محیط زیست بوده است تالاب‌ها را خشکانده ایم 14 الی 15 درصد بارش کم شده است اما چون در راستای توسعه پایدار عمل نکردیم محیط زیست کشور قربانی شده است».

وی با اشاره به عدم رعایت شاخص های زیست محیطی در توسعه صنایع پیامد آن را قربانی شدن نسل های آینده دانست.

کلانتری، قیمت صرفه جویی در صنایع را آسیب به محیط زیست اعلام کرد و نسبت به عدم حفظ محیط زیست توسط جامعه، سیاستمداران، تصمیم‌گیران، تصمیم‌سازان و قانونگذاران تذکر داد.

وی با اشاره به توافقنامه پاریس، تعهد ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای را 72 میلیون تن دانست.

معاون رئیس جمهور در سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: «طی این مدت، مردم که با گردوخاک مواجه شدند، خسارت دیدند».

وی دستاورد دولت‌ها در حوزه محیط زیست را منفی دانست و بیان کرد: «سواحل ما نیز قربانی توسعه شده اند چه در جنوب و چه در شمال ما شاهد نابودی سواحل بوده ایم. این همه رودخانه‌هایی که در شمال کشور به دریا وارد می‌شوند رودخانه مرده هستند. این رودخانه ها به علت پسماند و فاضلاب و شیرآب‌هایی که وارد می‌شود مرده به دریا می ریزند».

کلانتری افزود: «این کشور هفت هزار سال تاریخ دارد اما هیچ نسلی به اندازه نسل امروز محیط زیست ایران را تخریب نکرده است».

رئیس سازمان محیط زیست ایران تصریح کرد: «وقتی جامعه قبول ندارد باید محیط زیست را حفظ کند یک سازمان چه می‌خواهد انجام دهد به ازای هر 10 هزار نفر ایرانی کمتر از یک نفر در سازمان محیط زیست فعالیت می‌کند بنابراین وظیفه ما سنگین است و با عده بسیار محدود باید تلاش کنیم تا راهنما شویم برای 80 میلیون نفر که خودشان محیط زیست را حفظ کنند».

رئیس سازمان محیط زیست گفت: «باید جنگل ها را حفظ کنیم و با تخطی و خلافکار برخورد کنیم اما هر جا می‌خواهیم با کارخانه یا صنعتی برخورد کنیم می گویند 500 نفر در آنجا کار می‌کنند و حقوق می گیرند در حالی که نمی دانند اگر قرار باشد محیط زیست از بین برود آن 500 نفر هم بیکار خواهند شد».

گفتنی است کارشناسان در ایران پیوسته نسبت به تخریب محیط زیست و پیامدهای آن هشدار داده اند. این روند در طول چند دهه اخیر افزایش بی سابقه‌ای یافته و در بسیاری از موارد از دیگر کشورها پیشی گرفته است. کارشناسان معتقدند ادامه این وضعیت، چنان نتایج زیانبار و دیرپایی در ابعاد مختلف به دنبال داشته باشد که حتی جبران آن (در صورت امکان) بسیار پرهزینه و زمان بَر باشد. آلودگی آب و هوا، خشک شدن تالاب‌ها، رودخانه ها و دریاچه‌ها، تخلیه ذخایر آبی زیرزمینی، تخریب مراتع و جنگل‌ها، فرسایش خاک و بیابان زایی، نابودی انواع گونه‌های گیاهی و جانوری و … بخشی از بحران‌های زیست محیطی در ایران را تشکیل می‌دهند. اگر بر این موارد گازهای گلخانه ای، تخریب لایه ازن، گرم شدن زمین، تغییر سطح دریاها و… که بحران‌های جهانی محسوب می‌شوند و همه کشورها را در بر می‌گیرند را نیز اضافه کرد، بحران محیط زیست در این کشور به مراتب بیشتر خود را نشان می‌دهد.