.
.
.

کرباسچی پس از حضور در دادسرا و «ارائه پاره‌ای توضیحات» به خانه بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود علیزاده طباطبایی وکیل غلامحسین کرباسچی اعلام کرد موکلش پس از ارائه توضیحات در دادسرا به منزل بازگشت.

محمود علیزاده طباطبایی در این باره به ایسنا گفت: «کرباسچی برای پاره‌ای از توضیحات به دادسرا احضار شده بود و بعد از ارائه توضیحات به منزل برگشته است.»

پیشتر گزارش شده بود کرباسچی برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیزی‌‌اش به زندان رفته است. دادگاه انقلاب اصفهان کرباسچی را به خاطر نقد سیاسی خارجی ایران به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 21 ژانویه، غلامحسین کرباسچی که به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان محاکمه شده بود بعد از محکومیت، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم مورد اعتراض وکیلش قرار گرفت.

پس از بررسی این پرونده در دادگاه به استناد ماده 500 قانون مجازات اسلامی، حکم قطعی صادر و امروز اجرا شد.

مهر در گزارش ضمن توصیف انتقاد غلامحسین کرباسچی از دخالت ایران در سوریه نوشت: «دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی سال گذشته در حاشیه مراسمی در اصفهان اظهاراتی توهین آمیز نسبت به شهدای مدافعان حرم داشت که با اعتراضات وسیع مردمی در سراسر کشور مواجه شد و دستگاه قضا به این موضوع ورود کرد.»

احمد خسروی وفا رئیس کل دادگستری استان اصفهان 12 اردیبهشت ماه سال گذشته از تشکیل پرونده برای غلامحسین کرباسچی خبر داد و گفت: «نسبت به اظهارات این فرد که جنبه جزایی داشته اعلام جرم و پرونده تشکیل شده است».

وکیل مدافع کرباسچی نیز در این باره به خبرگزاری ایرنا گفت: «تا کنون احضاریه ای برای اجرای حکم کرباسچی از مراجع قضایی دریافت نکرده ایم اما احتمالا موکلم امروز دستگیر شده است».

سید محمود علیزاده طباطبائی درباره انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر جلب غلامحسین کرباسچی برای اجرای محکومیتش به یک سال حبس اظهار کرد: «طبق قانون برای اینکه حکم فرد محکوم به اجرا گذاشته شود ابتدا مرجع قضایی احضاریه صادر می‌کند و در صورتی که فرد در موعد مقرر در مرجع قضایی حاضر نشود حکم جلب او برای اجرای محکومیت حبس صادر می‌شود».

وکیل کرباسچی در ادامه افزود: «تاکنون احضاریه‌ای برای او و من به عنوان وکیل پرونده صادر نشده است».

علیزاده طباطبائی توضیح داد: «موکلم ساعت 11 امروز از منزل خارج شده تا به حزب بیاید اما تاکنون نرسیده است و به تماس‌های تلفن همراه خود نیز پاسخ نمی‌دهد؛ احتمالا نیروهای پلیس امنیت یا تیمی از اجرای احکام دادستانی اصفهان موکل را در هنگام عزیمت به دفتر حزب دستگیر و جلب کرده باشند».

وکیل مدافع کرباسچی توضیح داد: «در ارتباط با حکم صادره از سوی دادگاه بدوی و تجدیدنظر استان اصفهان از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی کرده‌ایم و منتظر پاسخ دیوان هستیم».

علیزاده طباطبائی تصریح کرد: «پرونده کرباسچی با شکایت وزارت اطلاعات و ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم و به اتهام تبلیغ علیه نظام به خاطر اظهارات چند وقت پیش او در خصوص مدافعان حرم تشکیل شده است که در نتیجه آن کرباسچی به یک سال حبس محکوم شد».