.
.
.

حسن روحانی : در ایران رسانه آزاد نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران از ایجاد فضای انحصاری در هر پدیده ای انتقاد کرد و با اشاره به استفاده زیاد ایرانیان از موبایل نسبت به کشورهای دیگر، دلیل این امر را نبود رسانه آزاد در این کشور دانست و اعلام کرد که مردم برای دسترسی آزادانه‌تر به اطلاعات به استفاده از موبایل و دسترسی به فضای مجازی از طریق آن، هجوم آورده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 21 ژانویه، حسن روحانی در دیدار وزیر و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه "مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست"، گفت: «فناوری های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم».

وی شروع دردسر حکومت‌ها را از زمانی دانست که کشورها از طریق وسایل ارتباطی پیامی را از کسانی بگیرند که تحت حاکمیت دیگری بودند.

روحانی با بیان اینکه مقاومت در برابر فناوری ها و تحولات نوین، رویکردی قدیمی است، افزود: «عادت انسان‌ها در استفاده از یک امکان و وسیله گاهی به طور طبیعی تبدیل به حق می‌شود که هر نوع مخالفت با آن اقدامی نادرست از سوی استفاده‌کنندگان به حساب می‌آید و از سوی دیگر نیز عده‌ای همواره با هر پدیده جدیدی مخالفت و مقابله می‌کنند و این دو خصیصه اجتماعی، عرصه ارتباطات و تجهیزات ارتباطاتی را نیز شامل شده و شاهد هستیم که همچنان عده‌ای با پدیده‌هایی جدید به ویژه در زمینه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی مخالفت می‌کنند».

رئیس‌جمهوری ایران در ادامه بیان کرد: «همه عالم گوش به فرمان ما نیستند تا ببینند که چه زمانی استفاده از یک امکان یا ابزار جدیدی را ممنوع می‌کنیم تا آنها نیز دیگر از آن استفاده نکنند».

وی آموزش درست استفاده کردن از امکانات و ابزار جدید را به جای ممنوعیت آن به عنوان راهکار جلوگیری از خطرات آن، پیشنهاد داد.
روحانی فضای مجازی را با زندگی مردم عجین شده خواند که جدا کردن مردم از آن شدنی نیست.

رئیس‌جمهور ایران، این که حاکمیت از مردم بخواهد موبایل را به خاطر برخی آسیب‌هایش کنار بگذارند امری غیرممکن دانست.

وی با بیان اینکه مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست، افزود: «برخی فکر می‌کنند اختیاراتی از آسمان دارند تا بر زمینی‌ها هر فرمانی که می‌خواهند صادر کنند، این در حالی است که نمی‌توان با خواست عمومی مردم مبارزه کرد و این کار نه شدنی و نه مشروع و قانونی خواهد بود».

وی تصریح کرد: «امروز شاهد آن هستیم که عده‌ای از فضای مجازی در راستای منافع شخصی و گروهی خودشان استفاده نامناسب می‌کنند و بر اساس برخی تحقیقات انجام شده، لحن عمومی مردم کشورمان در فضای مجازی نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته نامناسب‌تر است که باید برای آن نیز فکری شود».

با فیلتر کردن آسیب‌ها افزایش یافت

روحانی گفت: «باید قبول کنیم که اشتباه کردیم فکر کردیم اگر بگوییم استفاده از فلان امکان ممنوع بوده و فیلتر است همه به آن گوش می‌کنند. دیدیم که پس از فیلتر هر امکانی، فیلترشکن آن ایجاد شد و هر چه تلاش کردیم به طور روزانه فیلترشکن‌های جدید ارایه شد و در نتیجه، زیان و آسیبی که به ویژه به جوانان و فرزندان ما از ناحیه استفاده از فیلترشکن‌ها وارد شد، بیشتر از زمانی است که به طور عادی مثلاً از همان نرم‌افزاری که فیلتر کردیم، استفاده می‌کردند».

وی ادامه داد: «راه پیشگیری از مخاطرات ابزارهای ارتباطی جدید، فیلترینگ نیست، بلکه باید سواد رسانه‌ای و دیجیتال جوانان و نوجوانان و البته والدین و همه جامعه را بالا ببریم تا بتوانند در کنار استفاده مناسب از این امکانات، از مخاطرات و آسیب‌های آن نیز در امان بمانند».

رئیس‌جمهور ایران با بیان اینکه انحصار در هیچ پدیده ای جواب نمی دهد؛ چه در رسانه و چه در فناوری ، اظهار کرد: «امروزه شاهد آن هستیم که استفاده از موبایل در ایران نسبت به خیلی کشورهای دیگر بیشتر است و یک دلیل مهم آن این است که در کشور رسانه آزاد نداریم، فقط یک صدا و سیمای دولتی داریم و مردم برای دسترسی آزادانه‌تر به اطلاعات به استفاده از موبایل و دسترسی به فضای مجازی از طریق آن، هجوم آورده اند و لذا شاهد بروز تورم در استفاده از موبایل و فضای مجازی هستیم. اگر گروه‌ها و دسته‌های مختلف در کشور رادیو و تلویزیون داشتند، بخشی از حرف و سخن خود را از آن طریق بیان می‌کردند و آن وقت به طور طبیعی این تورم در زمینه استفاده از موبایل و فضای مجازی به وجود نمی‌آمد».

روحانی با تأکید بر اینکه باید این رویه‌ها اصلاح شوند، تصریح کرد: «البته باید همه به ضرورت اصلاح این رویه‌ها و روندها برسیم. امروز هنوز همه به این نتیجه نرسیده‌ایم که انحصار در هر زمینه و موضوعی مضر است؛ باید در زمینه گردش اطلاعات، آزادی بیشتر ایجاد کنیم و البته نیاز است که نظارت در این زمینه نیز به طور قانونمند تقویت شود».

وی استفاده راحت مردم از فضای ارتباطی به خصوص مجازی را حاصل تحمل فشارها و آبرویی دانست که دولت یازدهم و دوازدهم از خود گذاشت.

دستگیری زنان و دختران برای حجاب

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه همه باید اصول مربوط به خود را حفظ کنند، گفت: «متأسفانه در مسأله حجاب، اول از زن شروع می‌کنیم در حالی که قرآن ابتدا مرد را از نگاه هرز دور می‌کند، اما ما می‌رویم و به خاطر حجاب دختران و زنان را دستگیر می‌کنیم».

رئیس‌جمهور ایران ادامه داد: «اساس حجاب برای امنیت زن است همانطور که خدا در قرآن می‌فرماید، حجاب را برای جلوگیری از آسیب زن قرار داده تا مورد آزار و اذیت عده‌ای مریض قرار نگیرند. همه آنچه درباره حجاب در قرآن آمده برای حمایت از زن است اما به گونه‌ای رفتار شده که انگار باید چماقی بر سر زن باشد و این بخاطر آن است که مساله حجاب را درست در جامعه تبیین نکردیم».

روحانی با بیان اینکه زنان در برخی امور سلامت بهتری نسبت به مردم دارند، گفت: «باید برخی امور را که مربوط به زنان است و آنان بهتر می‌توانند انجام دهند، به آنها واگذار کنیم، به گونه‌ای که بر اساس تجارب گذشته در وزارتخانه‌ها تاکنون هیچ فساد مالی از سوی زنان در مسئولیت‌های مختلف دیده نشده است».