.
.
.

دادستان تهران: روشنفکران به دنبال برپایی رفراندم حجاب نباشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان تهران، حجاب را از سیاست‌های الزام آور و پایه‌ای جمهوری اسلامی دانست و تلویحا از علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس که برپایی رفراندم حجاب را مطرح کرده بود خواست دنبال چنین حرف‌هایی نباشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 20 ژانویه 2019، «عباس جعفری دولت‌آبادی» در پنجمین نشست بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی گفت: «حجاب از سیاست‌های مهم جمهوری اسلامی ایران است که باید در دستگاه‌های دولتی و در میان مردم اجرا شود».

وی خطاب به علی مطهری نماینده مردم در مجلس ایران که برپایی رفراندوم برای حجاب را مطرح کرده بود اظهار کرد: «حجاب از سیاست‌های الزام آور و پایه‌ای نظام اسلامی است و این نظام بر مبنای رای مردم و توجه به اسلام تشکیل شده است و لذا برخی روشنفکران نباید به دنبال این حرف‌ها بروند؛ چرا که توجه به حجاب، هم خانواده‌ها را مستحکم تر می‌کند و هم در سایه آن، ازدواج‌های بیشتری شکل می‌گیرد».

جعفری دولت آبادی بدون اشاره به اعتراضات اخیر به حجاب اجباری در ایران و مبارزات دختران خیابان انقلاب بیان کرد: «اغلب مردم به عفاف و حجاب توجه دارند و با نقض عمدی حجاب که در گوشه و کنار صورت می گیرد، برخورد می‌شود».

وی در ادامه، چالش‌های جمعیتی،‌ مسئله طلاق، بالا رفتن سن ازدواج، آمار جوانان مجرد، سخت شدن شرایط ازدواج، مشکلات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی بر تحکیم خانواده، را از عوامل موثر بر حفظ بنیان خانواده برشمرد.

ممنوعیت استفاده از ماهواره برای حفظ بنیان خانواده است

دادستان تهران خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌هایی که قوانین به آن توجه می‌کند، مسئله تحکیم بنیان خانواده است. به عنوان مثال، یکی از مواد قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره، «بر حراست از مرزهای فرهنگی کشور و حفظ کیان خانواده» تصریح دارد؛ ‌یعنی قانونگذار در مواردی که برخوردهای سلبی انجام می‌شود هم به حفظ کیان خانواده توجه داشته و مقنن اگرچه در دوران گذشته این قانون را تصویب نموده، ولی به ماهواره به عنوان وسیله‌ای که کیان خانواده را تحت الشعاع قرار می‌دهد نگاه کرده است.

وی با تاکید بر نقش سلامت روانی و اجتماعی بر استحکام خانواده و طرح این سؤال که آیا رفتارهای جمعی جامعه، متوازن و متعادل است، به گزارشی در این مورد اشاره کرد و تصریح کرد: «اخیرا گزارشی در شورای اجتماعی کشور ارائه شده که بر اساس آن از 17 هزار نفر در 31 استان نظرسنجی صورت گرفته که نتایج آن نشان می‌داد افراد در زندگی فردی از وضع خود رضایت دارند ولی وقتی از آن‌ها در مورد امید به آینده سئوال شده بود، ‌پاسخ‌ها متفاوت بود و برخی از آن‌ها نسبت به آینده اظهار ناامیدی کرده بودند».

دادستان تهران اظهار کرد:‌ «مطابق این تحقیق پنداشت‌های فردی افراد خوب و مناسب است و نشان می‌دهد خانواده‌ها در نگاه خود موفق هستند، ولی وقتی این نگاه را به مسؤولین، وضع اجتماعی، آینده کشور، امید به زندگی، پیشرفت در زندگی، پس انداز مالی، وضع معیشتی و اعتماد به برخی نهادها تسری می‌دهند، ابزار نگرانی می‌نمایند و اگر نتوانیم سلامت اجتماعی را مدیریت کنیم در رفتارهای آتی مردم تاثیر دارد، لذا یکی از بحث‌های مهم در کشور، مدیریت سلامت اجتماعی افراد است».

جعفری دولت‌آبادی وقوع برخی خودکشی‌ها، طلاق و برخی جرایم، خیانت‌های زوجین، روابط نامشروع، فسادهای اخلاقی و شرب خمر را از جمله آسیب‌هایی دانست که در حوزه نقض سیاست‌های تحکیم خانواه نقش دارد.

گفتنی است، در جمهوری اسلامی ایران رعایت حجاب به صورت یک قانون و حفظ آن اجباری است اما این قانون توسط زنان ایرانی از همان لحظه تصویب به چالش کشیده شد تا جایی که اخیرا بسیاری از مقامات این نظام را وادار به اظهارنظر در این باره کرده است.

«علی مطهری» نماینده مردم تهران در مجلس و فرزند «مرتضی مطهری» نویسنده کتاب «مسئله حجاب» به تازگی در یک اظهارنظر خواست تا حجاب به رفراندم گذاشته شود و در پی آن اعلام کرده بود که اغلب زنان با حجاب اجباری موافقت خواهند کرد.

این در حالی است که دفتر «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران اخیرا پژوهشی را نشر کرده است که نشان می‌دهد نظر مردم طی دهه گذشته به شدت درباره حجاب اجباری تغییر کرده و تقریبا نیمی از آنها مخالف این قانون هستند.