.
.
.

تاييد حكم اعدام دو شهروند اهل سنت اهوازی درشعبه دادگاه انقلاب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع فعالان حقوق بشر در اهواز، روز یکشنبه 20 ژانویه 2019، از تاييد حكم اعدام دو شهروند عرب اهل سنت درشعبه دادگاه انقلاب اهواز خبر دادند.

طبق این گزارش، قاسم عبداللهى«بیت عبداله» فرزند عبدالله و عبدالله کرملاچعب، 34 ساله فرزند عباس از اهالى شوش که در تاریخ 29 مهر 1394 به همراه چند تن از جوانان منطقه توسط اداره اطلاعات بازداشت شدند، حکم اعدامشان که پیشتر صادر شده بود، از سوی دادگاه تایید شد.

طبق حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب در اهواز، قاسم عبداللهى را به اتهام محاربه از طريق مشاركت در تشكيل گروه «جندالفاروق» و شركت در تيرندازى به تكيه عزادارى حسينى در دزفول جهت برهم زدن "امنيت كشور" و عبدالله کرملاچعب، به اتهام محاربه از طريق تشكيل و رهبرى و هدايت گروه «جندالفاروق» که به گفته دادگاه به قصد برهم زدن "امنيت كشور" بود، به اعدام محكوم شدند.

طبق منابع فعالان حقوق بشر در اهواز، به دنبال اعتراض محکومین علیه اين حكم در ديوان عالى كشور به دليل عدم وجود ادله اثبات جرم اتهام انتسابى و تناقضات موجود در تحقيقات مراجع انتظامى و اداره اطلاعات و دادسرا پرونده به شعبه‎ای در دادگاه انقلاب اهواز ارجاع شد. اين پرونده در شعبه 3 دادگاه انقلاب اهواز بررسى شد. حكم اعدام صادر شده عليه قاسم عبداللهىو عبدالله کرملاچعب در شعبه سوم تاييد شد كه بعد از اعتراض اخيراً براى بار دوم به ديوان عالى كشور در تهران ارسال شد.

بنا به اعتراض ارسالى وكيل متهمان به ديوان عالى كشور: «با توجه به دلائل و قرائن حادثه تيراندازى به تكيه عزادارى صفى آباد دزفول و بنا به صحبت‌هاى حاضرين در هنگام حادثه از مختلف بودن مدل و رنگ ماشين متهمان با مدل و رنگ ماشين مهاجمين، همچنين اعلام كارشناس اسلحه مبنى بر عدم مطابق بودن پوكه‌هاى منتسب به صحنه جنايى با اسلحه مكشوفه و ده ها ايراد قانونى در اين پرونده مانند نبود گروهى بنام «جندالفاروق» در منطقه كه هيچ مدركى در پرونده متهمين دال بر ارتباط با چنين گروهى وجود ندارد، واضح است كه اداره اطلاعات براى اين دو فعال اهل سنت منطقه شاوور شهرستان شوش كه از اخلاق حسنه و نيكو و در بين مردم از احترام خاصى برخوردار هستند، پرونده سازى كرده است.»

قاسم عبداللهى و عبدالله کرملاچعب نزد قاضى شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز،ضمن انكار اتهامات انتساب داده شده،اعترافات گرفته شده از آنها را اجبارى و زير شكنجه عنوان كرده بودند و حتى بدنشان را جلوى قاضى عريان نموده و آثار ضرب وشتم و كبودى بدنشان را نشان داده‌اند، در بازداشتگاه اداره اطلاعات يكى از آنها را جلوى خانمش لخت كرده بودند و او را 11 روز متوالى آويزان كرده بودند، هر دوى آنها بشدت شكنجه جسمى و روحى شده اند و اعترافات اجبارى از آنها گرفته شده است. بنا به قانون مجازات اسلامى اخذ اعتراف با اجبار و زير شكنجه قابليت استناد ندارد.

بعد از صدور حكم در شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز قاسم و عبدالله را به زندان اصفهان و اخيراً به زندان اوين منتقل كره اند، امرى كه نگرانى خانواده هاى آنها را دوچندان كرده است. افراد ديگر اين پرونده سه نفر بنام هاى حسن بيت عبدالله، احمد كعب(عبداللهى) و ماجد(محمد) بيت عبدالله كه هركدام به 25 سال حبس در زندان مسجد سليمان محكوم شدند و براى چهارنفر ديگر براى هركدام 3 سال حبس صادر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم