.
.
.

ایرانی‌ها روزانه 20 میلیارد تومان خرج قلیان می‌کنند

10 برابر شدن واردات تنباکو به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس شبکه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر ایران با اشاره به گزارش وزارت صنعت و معدن که نشان می‌دهد واردات توتون و تنباکو به ایران بین پنج تا 10 برابر افزایش یافته است، خرج روزانه مردم ایران برای سیگار را 20 میلیارد تومان و رقمی که برای قلیان خرج می‌شود را بیش از این میزان دانست.

«محمدرضا مسجدی»، شنبه 29 دی، با انتقاد از وضعیت نامطلوب برخی قهوه خانه ها و توزیع گل و مواد روانگردان در آنها به خبرگزاری ایرنا گفت: بر اساس قانون جامع کنترل دخانیات که در سال 1385 تصویب شد، دولت مکلف است هر سال مالیات سیگار را افزایش دهد ولی چند روز گذشته کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با افزایش مالیات سیگار برای سال 1398 مخالفت کرد و این فاجعه آمیز است.

وی افزود: «مردم ایران روزانه 20 میلیارد تومان برای خرید سیگار پول می دهند و رقمی بیش از این را خرج قلیان می کنند. دخانیات یک موضوع روزمره مانند آلودگی هوا شده و متاسفانه همت جمعی برای مقابله با آن وجود ندارد».

رئیس شبکه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر ایران با اشاره به عوارض مصرف دخانیات که سکته های قلبی، مغزی، سرطان و غیره را شامل می شود اظهار کرد: «هزینه ای که دولت برای درمان این بیماریها می پردازد چند برابر هزینه خرید روزانه سیگار توسط مردم است».

مسجدی تصریح کرد: «دولت باید در این زمینه حرکت جدی از خود نشان دهد زیرا بر اساس گزارش وزارت صنعت و معدن، واردات توتون و تنباکو بیش از پنج تا 10 برابر در ایران افزایش یافته است. نگران هستیم و باید مسئولان همت جمعی از خود نشان دهند».

به گفته مسجدی، در حال حاضر در بسیاری از قهوه خانه ها مواد افیونی مانند گل و مواد روانگران عرضه می شود و اگر قهوه خانه ها از اماکن عمومی به اماکن خصوصی تبدیل شود فاجعه ای بزرگ اتفاق می افتد و دیگر نیروی انتظامی و کارشناس بهداشت حق ورود به این اماکن را نخواهند داشت و این مسئله تاسف بار است.

وی تاکید کرد: «در بسیاری از کشورهای دنیا مانند ترکیه، عربستان، قبرس و غیره هر سال مالیات سیگار افزایش می یابد ولی در ایران با این مسئله مخالف می شود».

واردات دخانیات آمریکا به ایران تحریم نشد

وی به بحث تحریم اشاره کرد و گفت: «85 درصد دخانیات دنیا دست آمریکایی هاست، در این 40 سال هر کالا و محصولی از سوی آمریکا به ایران تحریم شده ولی چرا ورود دخانیات تحریم نشده است، دولت و مجلس باید این مسئله توجه کنند و به مردم توضیح داده شود که چرا این گونه است و چگونه باید با دخانیات مبارزه کرد».

مسجدی تصریح کرد:« نسل نوجوان و جوان امروز و آینده در معرض خطر هستند و در واقع سلامتی آنها که توسعه کشور را در پی دارد، در برابر دخانیات در حال تهدید است».

به گزارش وزارات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به دلیل افزایش نیافتن مالیات سیگار، سالانه سه تا چهار هزار میلیارد تومان به جیب دلالان می‌رود.

سالیانه حدود 50 تا 55 میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود و حدود 50 تا 57 هزار مرگ منتسب به آن گزارش شده است. این میزان مصرف دخانیات سالیانه 20 تا 30 هزارمیلیارد تومان برای نظام سلامت هزینه دارد.

سن مصرف قلیان بین دختران ایرانی به 14 سال رسید

سال 1385 مصوب شد که مالیات بر سیگار به ویژه بر خرده فروشی سالیانه 10 درصد افزایش پیدا کند، اما در حال حاضر به جز افغانستان ایران پایین‌ترین مالیات بر سیگار را در دنیا دارد.

سازمان بهداشت جهانی تاکید کرده ایران در زمینه بیماری‌های غیرواگیر به خوبی فعالیت می‌کند، اما ما را زیر سوال می‌برد که چرا کمترین مالیات را بر سیگار داریم. ترکیه 84 درصد مالیات بر خرده فروشی سیگار دارد، اما این رقم در ایران کمتر از 10 درصد است. بر اساس گزارش وزارت بهداشت، در حال حاضر سن مصرف قلیان در دختران به 14 سال رسیده است؛ چرا که دسترسی به آن راحت است.

به گزارش فرارو، گرایش مردم ایران به قهوه‌خانه‌ها مدتی است بیشتر شده‌ و 37 درصد زنان ایرانی حداقل یک بار مصرف قلیان را تجربه کرده‌اند، کشیدن قلیان در سفره خانه‌های سنتی برای زنان ایرانی نیز مجاز است و روزانه تعداد زیادی از آنها نیز قلیان مصرف می‌کنند که این تعداد روز به روز در حال افزایش است. بنا بر گزارش ایسنا در سال 1391، هزینه ماهیانه سرانه مصرف قلیان در ایران حدود 215 میلیارد تومان است.

سال 1394 تحقیقی در 54 مدرسه ایران انجام شد که گروه هدف آن دانش آموزان 13 تا 15 ساله بودند. در این بررسی مشخص شد که 10.2 درصد این نوجوانان در زمان انجام طرح، مصرف کننده دخانیات بودند. 9.2 درصد آنها نیز از مواد دخانی استفاده می‌کردند. 3.4 درصد این نوجوانان نیز مصرف کننده سیگار، 11.2 درصد مصرف کننده قلیان بودند. همچنین 24.2 درصد آنها نیز در معرض مواجهه با دود دخانیات در منزل بودند.

همچنین 65 درصد از این جمعیت سیگار مصرفی خود را از مغازه‌ها، دستفروشان یا دکه‌های مطبوعاتی تهیه می‌کردند و 68.5 درصد از آنان اعلام کردند که برای خرید سیگار در مورد سن آنان سوالی پرسیده نشد این در حالیست که فروش سیگار به افراد کمتر از 18 سال در ایران ممنوع است.

گفتنی است، طرح استفساریه خروج قهوه خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی توسط مجلس مورد انتقاد مقامات وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. این طرح باعث می‌شود کارشناسان بهداشت محیط حق ورود به قهوه خانه‌ها را نداشته باشند.

بررسی 542 مطالعهٔ علمی در زمینهً قلیان نشان می‌دهد که در مقایسه با کشیدن یک عدد سیگار، کشیدن یک قلیان حدوداً 12 برابر بیشتر دود، 5 برابر بیشتر قیر، 2 برابر بیشتر نیکوتین، و 2 برابر بیشتر منواکسید کربن وارد بدن ‌کند و به ازای هر 45 دقیقه تا یک ساعت کشیدن قلیان به اندازه 5 بسته سیگار، دود وارد بدن انسان می‌کند.