.
.
.

مدیر عامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت ایران خواستار افزایش قیمت بنزین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت ایران با اشاره به موضوع سهمیه بندی بنزین، بهترین راهکار برای رسیدن به عدالت اجتماعی را افزایش قیمت بنزین دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، شنبه 29 دی، «محسن دلاویز» در یک نشست خبری با بیان اینکه ایران با استانداردهای مصرف دنیا فاصله زیادی دارد، گفت: «ما در وضعیت مطلوبی به لحاظ مصرف انرژی نیستیم؛ با 80 میلیون نفر جمعیت 45 میلیارد دلار یارانه انرژی می‌دهیم این در حالی است که چین با 1.5 میلیارد نفر جمعیت، 38 میلیارد دلار یارانه انرژی می‌دهد».

وی با اشاره به صرف شدن 10 درصد تولید ناخالص داخلی برای یارانه، افزود: «این حجم عظیم یارانه انرژی در ایران، 15 درصد یارانه دنیا است و کشش اعتباری بودجه هم جوابگوی این میزان یارانه نیست».

دلاویز با اشاره به ترازنامه انرژی ایران در سال 1395 اظهار کرد: «در حوزه خانگی 396 میلیون بشکه معادل نفت خام، صنعت 331 میلیون بشکه، حمل و نقل 319 میلیون بشکه معادل نفت خام مصرف می کنیم».

وی اعلام کرد که 40 درصد از انرژی در ایران از تولید تا مصرف هدر می رود که معادل 440 میلیون بشکه نفت است.

دلاویز با بیان اینکه مجلس و دولت نیز برنامه‌ای برای اصلاح قیمت‌ها ندارند، ادامه داد: «گرچه می‌پذیریم که بنزین پرحساسیت است و باید با درایت روی قیمت آن کار کرد اما باید بتوانیم آن را اصلاح کنیم».

وی بیان کرد: «در حال حاضر 50 درصد یارانه به 3 دهک و مابقی به 7 دهک داده می‌شود که آن 3 دهک 3 درصد هزینه‌هایشان مربوط به سوخت است».

وی با بیان اینکه قیمت، یکی از ابزارهای مهم کنترل مصرف است خاطرنشان کرد: «در ایران انرژی ارزان است هر چند درآمد سرانه‌ نیز نسبت به دیگر کشورها پایین‌تر است اما به هر حال در بخش قیمت انرژی چالش داریم».

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در ادامه با بیان اینکه سرانه مصرف سوخت در خودروهای ما بالا است، گفت: «علیرغم اینکه سرانه خودرو در ایران پایین است اما میزان مصرف سوخت بالاست به طوری که به ازای هر هزار نفر در ایران 200 خودرو در آمریکا 800 خودرو و در ایتالیا 680 خودرو وجود دارد اما مصرف بالا است. در هر صد کیلومتر 8 لیتر مصرف سوخت داریم که این رقم در اروپا 5.5 لیتر است که برای 4 لیتر هدف‌گذاری شده است».

وی با بیان اینکه یکی از مباحث پرمصرف در ایران استفاده از بخاری‌های سنتی است اظهار داشت: «این بخاری‌ها 11.5 میلیون مترمکعب در روز سوخت مصرف می‌کنند که در 110 روز فصل سرما معادل سه فاز پارس جنوبی خواهد بود».

دلاویز با بیان اینکه توزیع پول و یارانه راهکار موفقی نیست و همیشه ما را با چالش مواجه کرده است اظهار کرد: «آنچه در دنیا مرسوم است مالیات بر مصرف سوخت است؛ ممکن است نگرانی به وجود آید که افزایش قیمت سوخت نتواند ما را در اجرای عدالت اجتماعی یاری برساند اما سوال این است که آیا کشورهایی مثل نروژ به عدالت اجتماعی نزدیک‌تر بودند یا ایران، سودان و ونزوئلا که یارانه پرداخت می‌کنند».

وی همچنین به بحث قاچاق سوخت در ایران اشاره کرد و افزود: «عدالت اجتماعی این است که سریع‌تر جلوی قاچاق گرفته شود که این روزها آمار متفاوت از قاچاق سوخت روزانه 10 تا 20 میلیون لیتر مطرح می شود و همچنین باید روی برخی مفاهیم که نیاز به گفتمان مشترک داریم تفاهم کنیم تا در مسیر توسعه قرار گیریم».

گفتنی است، ایران از جمله کشورهایی است که از منابع فراوان انرژی برخوردار است و پس از سال 1913 همواره به عنوان یکی از صادر کننده‌های اصلی نفت محسوب می‌شود.

به گزارش آژانس اطلاعات انرژی در سال های گذشته بزرگترین مصرف کننده انرژی در جهان کشور آمریکا بود و در سال 2007 بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در جهان کشورهای امریکا، چین، روسیه، ژاپن و هند بوده اند.

طبق این گزارش در سال 2005میلادی سرانه مصرف انرژی در ایران معادل 2 هزار و 34 کیلوگرم در سال است که در میانه جدول 180 کشوری ارایه شده توسط سازمان ملل قرار دارد. آژانس اطلاعات انرژی آمریکا، در سال 2018 همچنین اعلام کرد که ایران دارای چهارمین ذخایر اثبات شده نفت خام و دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان است.

کمترین سرانه مصرف انرژی در جهان به کشورهای بنگلادش، اریتره، سنگال، هائیتی و کنگو اختصاص دارد.