فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس اتاق مشترک ایران و چین: صادرکنندگان مجبورند کار خود را به دلیل مشکلات ارزی تعطیل کنند

  منبع: دبی-العربیه.نت

  رئیس اتاق مشترک ایران و چین و مشهورترین تاجر ایرانی اعلام کرد که پس از 64 سال فعالیت مجبور شده کار خود را تعطیل کند و سایر صادرکنندگان نیز به دلیل مشکلاتی که برای برگرداندن ارز برایشان پیش می‌آید ناگزیرند کار خود را متوقف کنند. وی پیشبینی کرد در فصل بهار پیش رو مشکلات صادرات افزایش یابد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، اسدالله عسگراولادی، سه‌شنبه 15 ژانویه 2019، در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران، اظهار کرد: «متاسفانه امروز صادرکنندگان با چالش‌های جدی مواجه هستند و مسائلی مانند بازگرداندن ارز حاصل از صادرات باعث شده بسیاری از آنها صادرات خود را متوقف کنند. بنده نیز پس از 64 سال فعالیت صادراتی از دو ماه قبل فعالیت خود را متوقف کرده‌ام».

  وی با اشاره به عدم شناخت خارجیها از «سامانه نیما» برای بازگرداندن پول اعلام کرد که نمی توان انتظار داشت صادرگنندگان سریعا پول را برگردانند چون برای واریز پول، حساب بانکی نیاز است در حالی که «سامانه نیما» یک بانک نیست و تنها تشکیلات صرافی بانک مرکزی است که در همین راستا مشکلات جدی برای صادرکنندگان به وجود آورده و بسیاری از آنها مجبور می‌شوند که کار خود را تعطیل کنند. وی خاطر نشان کرد: «پیش‌بینی ما این است که فصل بهار پیش‌رو برای صادرات بسیار سخت خواهد بود، از این ‌رو امیدواریم که با پیگیری بانک مرکزی لااقل بخشی از مشکلات صادرکنندگان حل شود، زیرا در غیر این صورت امکان ادامه‌ی فعالیت وجود نخواهد داشت».

  گفتنی است، پس از تغییرات نرخ ارز در ایران، دولت تصمیم گرفت نرخ ارز را تک نرخ و با قیمت 4200 تومان عرضه کند.

  به دنبال این تصمیم ارزی دولت، دریافت ارز برای موارد مختلف با شرایط خاصی ممکن شد و حتی دولت برای دسترسی تجار به ارز سامانه جدیدی به نام نیما را راه اندازی کرد تا تجار از طریق آن هم نسبت به ثبت سفارش کالا‌های وارداتی اقدام کنند و هم صادرکنندگان ملزم شوند ارز حاصل از صادرات را از طریق سامانه به فروش برسانند.

  اما راه اندازی سامانه نیما دارای معایبی بود که تجار را برای دریافت ارز 4200 تومانی با مشکلاتی مواجه کرد.

  از جمله اینکه بسیاری از تجار ایرانی که تعهد مالی به شریک خارجی خود دارند، به دلیل سر رسیدن موعد پرداخت، مجبور می شوند، دلار را با نرخ دوم که بیشتر است، تهیه کنند، این در حالی است که ساز و کار قانونی برای این موضوع در نظر گرفته نشده و تجار دچار سرگردانی و آشفتگی می شوند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران