.
.
.

وزير رفاه اجتماعى ايران: 3500 دانش‌آموز به دلیل مشکلات مالی از تحصیل محروم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 3500 دانش آموز به دلیل مشکلات مالی از تحصیل محروم شدند از سایر دستگاهها خواست برای بازگرداندن این کودکان به تحصیل کمک کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد شریعتمداری، یکشنبه 13 ژانویه، در جلسه ارتقای شاخص های آموزش و پرورش مناطق محروم که در وزارت رفاه برگزار شد، گفت: «امیدواریم بتوانیم با مسائل موجود به صورت ریشه‌ای برخورد کنیم و بازماندگان از تحصیل را از نظام آموزشی حذف کنیم و آنها را به چرخه آموزش بازگردانیم. امروزه در جهان برای فقر مفاهیم گسترده‌تری تعریف می‌شود و دیگر فقر مالی به تنهایی مانع نیست و چند قابلیتی شده است».

وی به موانع مهمی که بر سر راه توسعه یافتگی وجود دارد و مهمترین آنها فقر آموزشی است اشاره کرد و افزود: «بسیاری از کشورهایی که دارای شاخص های آموزشی برابر در دوره ابتدایی هستند، در کاهش نابرابری های اقتصادی از شرایط مطلوب تری برخوردار هستند. باید نگاه همه جانبه و عمیق تری داشته باشیم و به عنوان امر جدی فقر آموزشی را دنبال کنیم».

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: «در گذشته آمار دقیقی نبود و در کارگروه مشترکی با وزارت آموزش و پرورش توانستیم آمار این دانش آموزان بازمانده را به دست آوریم به طوری که در حال حاضر با حدود 120 تا 130 هزار کودک بازمانده از تحصیل مواجه هستیم که باید برای بازگشت این افراد به مدرسه برنامه ریزی های جدی انجام شود».

شریعتمداری با اشاره به دانش‌آموزان در حال تحصیل خاطرنشان کرد: «در حال حاضر 14 میلیون دانش آموز در کشور تحصیل می کنند. هفت میلیون در مدارس ابتدایی هستند و این شورا برای ارتقای شاخص های آموزشی در مناطق محروم برگزار می شود که سعی می کنیم با همکاری دستگاه ها این مشکل را حل کنیم و امکان بازگشت کودکان بازمانده را فراهم کنیم».

وی تصریح کرد: «از میان 14 میلیون دانش آموز بر اساس اطلاعات به دست آمده، 3500 دانش آموز به دلیل منابع مالی امکان تحصیل نداشتند».

گفتنی است بر اساس اصل 30 قانون اساسی ایران «دولت موظف است وسایل آموزشی و پرورشی رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم کند.» همچنین با پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حقوق کودک و حقوق پناهندگان می‌توان این انتظار را داشت که این وظیفه منحصر به اتباع ایرانی نخواهد بود. اما در آمارهای رسمی، بخشی از کودکان از جامعه آماری حذف می شوند. برای مثال کودکان مهاجری که مادری با تابعیت ایرانی و پدری غیرایرانی دارند، از حق تحصیل محرومند. همچنین کودکانی که نتیجه رابطه نامشروع هستند و شناسنامه ندارند نیز از رفتن به مدرسه محروم می شوند.