.
.
.

یک روحانی پرطرفدار در ایران خلع لباس شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«حسن آقامیری»، از سخنرانان مشهور که فعالیت زیادی نیز در فضای مجازی دارد، به گفته خودش به دو سال حبس تعلیقی و خلع لباس دائم محکوم شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، شنبه 12 ژانویه 2019، این روحانی پرطرفدار به دو سال حبس و خلع لباس محکوم شده است.

آقامیری در کانال تلگرامش نوشت: «خلع لباس» بعد از ده پانزده سال بردن و آوردن و بازداشت کردن و ریختن تو محل کار و انفرادی و... «با شکایت دادستان ویژه تهران و به حکم قاضی شعبه دوم کیفری در دادگاه ویژه به ریاست دادستان کل کشور آقای منتظری بالاخره آقایون حکمشون رو صادر کردند. دو سال زندان که البته لطف کردند 5 سال تعلیقش کردند و خلع لباس دائم» گفته شده دلیل این حکم، سخنرانی‌ها و مصاحبه وی با روزنامه همشهری است.

رویکرد متفاوت آقامیری در سخنرانی‌هایش طرفداران زیادی داشته، به گونه‌ای که صفحه اینستاگرامش بیش از یک میلیون دنبال کننده دارد. وی در ایام محرم در گفت‌و‌گو با ایرناپلاس عدم تغییر جامعه، قبل و بعد از ماه محرم را مورد نقد و بررسی قرار داده بود.

پیش از این روحانیون دیگری نیز در ایران به دلیل مطرح کردن مخالفت هایی با برخی سیاست های نظام جمهوری اسلامی مجازات شده‌اند از جمله «محمدرضا نکونام در دادگاه بدوی به پنج سال حبس، شلاق تعزیری و خلع لباس روحانیت محکوم شده است».

وی با انتقادهایش از مراجع و روحانیون حکومتی، بدون شاکی خصوصی و در دادگاهی که جزئیات آن تاکنون برای افکار عمومی روشن نشده، به زندان محکوم شد.

آیت‌الله نکونام در سال 2015 در پی وخامت وضعیت سلامتیش از زندان آزاد شد اما پس از انتشار مصاحبه او با روزنامه قانون در مورد "امر به معروف و حجاب"، دوباره بازداشت و زندانی شد.

احمد منتظرى، فرزند حسینعلی منتظری قائم‌مقام عزل شده رهبری جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل انتشار یک فایل صوتی از پدرش درباره اعدام‌های گسترده سال 1988 در ایران و همچنین پیوستن به «كمپين تلاش براى اجراى اعلاميه جهانى حقوق بشر در ايران» به 21 سال حبس و خلع لباس محكوم شد اما با توجه به «انتساب به خانواده شهید» خلع لباس او به مدت 3 سال تعلیق شد.

معروف‌ترین روحانی خلع لباس شده در ایران آیت‌الله شریعمتداری از برجسته‌ترین روحانیون و مراجع تقلید پیش و پس از انقلاب است.