.
.
.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران: مشکل ورود زنان به ورزشگاه‌ها در حال رفع شدن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران با اشاره به اقداماتی برای رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه، تحقق این امر را وابسته به تامین زیرساخت های لازم در ورزشگاه‌ها اعلام کرد.

بر اساس گزارش خبرآنلاین، شنبه 12 ژانویه 2019، پروانه سلحشوری درباره رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها گفت: «بنده و برخی از همکارانم به جد پیگیر موضوع ورود بانوان به ورزشگاه‌ها هستیم تا اینکه هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود اما به صورت کلی بحث در حال رفع شدن است».

وی درباره اینکه سرانجام ورود بانوان به ورزشگاه‌ها به کجا رسید، گفت: «در روزهای نخست که بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها در فراکسیون زنان مطرح شد با مخالفت های زیادی مواجه شد اما به تدریج حساسیت ها در رابطه با این موضوع کاهش پیدا کرد».

سلحشوری توضیح داد: «با ورود خانواده ها برای مشاهده چند مسابقه مشخص شد؛ نه تنها هیچ گونه اتفاق خاصی نمی افتد بلکه فضای ورزشگاه‌ها هم نشاط آور می شود».

وی با اشاره به سخنان اخیر مسئولان قوه قضائیه و وزارت ورزش اظهار کرد: «در روزهای اخیر معاون فرهنگی قوه قضائیه اعلام کرده بود اگر زیرساخت های ورزشگاه‌ها فراهم شود؛ بانوان می توانند برای تماشای مسابقات در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند و البته از طرفی هم وزیر ورزش بیان کرد ورزشگاه‌ها از لحاظ زیرساختی هیچ گونه مشکلی ندارند و تمام مشکلات برطرف شده است. اما مصوبه ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده بود نیاز به اصلاح دارد. این صحبت ها نشان می دهد که خبرهای خوبی در راه است».

نماینده مردم تهران در ادامه گفت: «به دلیل مهیا شدن زیرساخت ها و همچنین علاقمندی خانواده ها این مشکل در آینده ای نه چندان دور برطرف می شود. بنده و برخی از همکارانم به جد پیگیر موضوع ورود بانوان به ورزشگاه‌ها هستیم تا اینکه هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود اما به صورت کلی بحث در حال رفع شدن است».

گفتنی است پس از انقلاب 1979 در ایران، ورود زنان به ورزشگاهها ممنوع شد. اما با گذشت یک دهه از تغییر نظام در این کشور، درخواست زنان برای دیدن بازی‌های ورزشی خصوصاً فوتبال (که محبوبترین ورزش ایران است) جدی‌ شد و کنفدراسیونهای ورزشی آسیایی و جهانی برای پایان دادن به این ممنوعیت به ایران فشار آوردند.

به تازگی، کميسيون مشاوره حقوق بشری فيفا خواسته است که یک ضرب‌الاجل برای ایران در رابطه با صدور مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها تعیین کند.

در سال‌های اخیر اجازه ورود تعداد معدودی از زنان به ورزشگاه‌ها به صورت مجدد صادر شد. به عنوان نمونه، روز 10 نوامبر 2018، برخی از زنان ایران اجازه یافتند وارد ورزشگاه آزادی شوند تا از نزدیک به تماشای بازی فوتبال تیم‌های پرسپولیس و کاشیما بنشینند. اما بسیاری این اقدام ایران را در اثر فشار و نگرانی از تحریم فوتبال این کشور دانستند که ثابت نمی کند این کشور در سیاست و رویکرد خود نسبت به زنان تغییری داده باشد.

پس از هر بار اجازه ورود زنان به ورزشگاهها تندروان مذهبی در این کشور اعتراض می کنند. مکارم شیرازی درباره آخرین باری که زنان اجازه یافتند وارد ورزشگاه شوند گفت: «این طرح در دولت قبل نیز مطرح شد، اما هم رهبری و هم مراجع مخالفت کردند و باز هم متاسفانه برخی با وجود اطلاع از این کار به دنبال تصویب آئین نامه هستند».

وی اظهار کرد: «مگر مشکلِ کشور ما ورود زنان به ورزشگاه است؟ مشکل مردم گرانی نان و بیکاری جوانان تحصیلکرده و اشتغال و مشکل بانک است که مردم را بیچاره کرده است». وی این مسئله را خواه ناخواه باعث ایجاد مفاسد دانست و از دولت خواست به جای نوشتن آئین‌نامه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، برای گران نشدن نان و رفع مشکلات بیکاری و معیشتی مردم آئین نامه بنویسد.