.
.
.

پاریس: ایران فعالیت موشکی را متوقف کند؛ تهران: این خواسته‌ غیر مسئولانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه از ایران خواست تا فعالیت‌های موشکی بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای را هرچه سریع‌تر متوقف کند، تهران در مقابل این خواسته پاریس را غیر مسئولانه توصیف کرد.

خانم انیس دیر مول سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در نشست رسانه‌ای روزانه خود گفت که فرانسه برنامه موشکی ایران را مطابق با قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت نمی‌داند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به سخنان خانم مول گفت: «انتظار می‌رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند».

قاسمی در ادامه گفت که «در هیچ بخشی از قطعنامه 2231، ایران از برنامه موشکی متعارف و دفاعی و کاربردهای علمی منع نشده است.

او سخنان خود را با پاسخ به همتای فرانسوی‌اش اینچنین به پایان برد: «برنامه موشکی ایران دفاعی، ملی، متعارف و نه تنها قانونی است بلکه حق طبیعی ملت ایران به شمار می‌رود.»

طبق قطعنامه‌ 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران از توسعه موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته‌ای منع شده است.

ایران همواره تاکید کرده که برنامه موشکی خود را تنها با اهداف دفاعی دنبال می‌کند و حاضر به مذاکره د این باره نیست، اما ایالات متحده و اروپا با نظر تهران موافق نیستند.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به سخنان رئیس جمهوری ایران ابراز شد. حسن روحانی، روز گذشته گفت که کشورش به زودی دو ماهواره را با موشک‌های ساخت ایران به فضا پرتاب خواهد کرد.