.
.
.

نماینده مجلس ایران: حقوق کارگران کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران، حقوق کارگران را نامتناسب با شرایط اقتصادی در این کشور دانست و اعلام کرد که حقوق دریافتی کارگران کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 21 دی، «مجید کیان‌پور» گفت: «دولت باید توجه هر چه بیشتر به معیشت اقشار مختلف مردم به ویژه کارگران داشته باشد».

وی تاکید کرد: «حقوق کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور نیست و حقوق دریافتی آنان کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد».

کیان‌پور متناسب‌سازی حقوق کارگران با شرایط اقتصادی کشور را یک ضرورت خواند و تصریح کرد: «دولت باید به دنبال راهکاری منطقی و عملی برای افزایش حقوق کارگران باشد و مجلس هم باید به این موضوع ورود جدی کند».

وی بیان کرد: «با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید بیش از پیش به فکر معیشت مردم باشیم و دولت و مجلس از هیچ تلاشی دریغ نکنند».

گفتنی است، حداقل معیشت کارگران در ایران برای سال 1397، حدود دو میلیون و 600 هزار تومان در نظر گرفته شده بود که این رقم شامل 40 درصد هزینه مسکن، 7 درصد بهداشت و درمان و یک درصد آموزش می‌شد. اما کارگران روی افزایش بیش از 100 درصد دستمزد برای این سال تاکید داشتند که این خواسته محقق نشد. برای سال 1398 نیز افزایش حقوق ها تا 20 درصد تعیین شده است.

علی اصلانی، رئیس کانون شوراهای کار، پیش از این با بیان اینکه وضعیت کارگران در سراسر کشور خوب نیست، در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: «در حال حاضر، میان خط فقر و دستمزد کارگران یک فاصله حدوداً 53 درصدی ایجاد شده و تا زمانی که این فاصله از بین نرود شرایط کارگران در همین وضع باقی خواهد ماند.»

اصلانی خاطرنشان کرد: «حدود 13 میلیون کارگر در کشور وجود دارد که با احتساب افراد تحت پوشش آنان، جمعیت جامعه کارگری به 53 میلیون نفر می‌رسد، قدرت خرید این جامعه در اوضاع فعلی کاهش زیادی داشته و اگر دولت حقوق کارگران را افزایش ندهد اوضاع این جامعه خوب نخواهد شد.»