.
.
.

خبرهای ضد و نقیض از استقرار مجدد شماری از اعضای «سازمان مجاهدین خلق ایران» در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رسانه‌های ایرانی، روز پنجشنبه 10 ژانویه از استقرار مجدد تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در پایگاه‌هایی نظامی در مناطقی از عراق خبر دادند.

به گزارش روزنامه «کیهان لندن» به نقل از منابع رسمی ایران اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران با هماهنگی و حمایت نیروهای آمریکا دوباره به عراق بازگشته‎اند.

پیشتر سایت عراقی «یوروک نیوز» در تاریخ 5 ژانویه خبری بر این اساس را منتشر کرده بود.

طبق نوشته این روزنامه، این ادعا را اولین بار «محمد البلداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق مطرح کرد و گفته است: «پایگاه‌های نظامیان آمریکا در شمال عراق میزبان ده‌ها عضو این سازمان است و نیروهای آمریکایی مستقیما آنها را آموزش می‌دهند.»

البلدواری گفته است:«نیروهای آمریکایی مستقر در کردستان عراق، به محض رسیدن اعضای سازمان مجاهدین خلق به پایگاه‎های آمریکا، کار آموزش نظامی و مجهز کردن آنها به سلاح را آغاز کرده‎اند.»

عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق هدف آمریکا از فراخوان اعضای مجاهدین به خاک عراق را برنامه ریزی برای یک نقشه «پلید» دانسته و از رهبران سیاسی عراق خواسته است که نسبت به این مسئله حساسیت نشان داده و مانع تعرض آمریکا به کشورهای همجوار از طریق خاک عراق شوند.

سازمان مجاهدین خلق ایران اما هنوز هیچ واکنش رسمی به این خبر نشان نداده‌اند.

از سوی دیگر احمد سالک نایب رئیس فراکسیون نمایندگان «ولایی» مجلس شورای اسلامی ضمن اظهاراتی با استناد به ادعاهای البلداوی، استقرار مجدد شماری از اعضای مجاهدین خلق ایران در عراق را تایید کرده است.

سازمان مجاهدین خلق ایران یکی از عمدترین مخالفان جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود. این سازمان در اوایل انقلاب بر اثر اختلافات فکری و در اعتراض به نحوه تدوین قانون اساسی و گنجاندن اصل «ولایت فقیه» و انحصار قدرت در دست روحانیون به مخالفت با رژیم تازه تاسیس جمهوری اسلامی پرداخت و سپس با سرکوب شدید گروه‌های سیاسی در اوایل انقلاب توسط جمهوری اسلامی این سازمان به جنگ مسلحانه علیه نظام روی آورد.

برخی از فعالان سیاسی ایرانی سازمان مجاهدین خلق را به همکاری با رژیم عراق در زمان صدام حسین متهم می کنند اما اعضای این سازمان می‌گویند آنها در سال 1986 پس از اینکه عراق به طور یکجانبه قطعنامه 598 سازمان ملل برای اعلام آتش بس را قبول کرد و همچنین به پیشنهاد «شورای ملی مقاومت ایران» برای برقراری صلح پاسخ مثبت داد، دلیلی برای ادامه جنگ نمی دیدند بنابرین آنها تصمیم گرفتند از فرانسه به عراق منتقل شوند تا بتوانند به جنگ مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ادامه دهند.

این سازمان با تاسیس پایگاه نظامی اشرف در خاک عراق بیش از 3 هزار عضو خود را از ایران و اروپا به این پایگاه فرا خواند و به مبارزه مسلحانه خود ادامه داد. تا اینکه در سال 2003 با حمله آمریکا به عراق و تغییر شرایط این کشور، این سازمان خط مشی مسلحانه را کنار گذاشته و به مبارزه سیاسی با رژیم جمهوری اسلامی ادامه داد.

در سپتامبر سال 2016 حدود سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین که در عراق در پایگاه‌های «اشرف» و «لیبرتی» مستقر بودند زیر نظر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از اردوگاه «لیبرتی» به آلبانی منتقل شدند.