.
.
.

ممنوع‌الفعالیت شدن موسیقی‌دان ایرانی به دلیل مقاومت در برابر حذف خواننده زن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمپین حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه 9 ژانویه در گزارشی از ممنوع الفعالیت شدن علی قمصری موسیقی‌دان ایرانی خبر داد.

بر اساس این گزارش، آهنگساز 35 ساله ایرانی در اینستاگرام خود بدون ذکر نام نهاد خاصی نوشت حکم ممنوع الفعالیت شدنش به صورت شفاهی اعلام شده و همه اجراهایش لغو شده است.

دلیل محرومیت قمصری مقاومت در برابر حذف صدای زنان در کنسرتش اعلام شده است. اگرچه همخوانی زنان در قوانین ایران صریحا منع نشده اما دخالت تندروهای مذهبی، روحانیون و فتواهای مرجع تقلید، وضعیتی سلیقه‌ای را بر عرصه موسیقی و نمایش ایران حاکم کرده که طی سال‌های گذشته به محرومیت تعدادی از آهنگسازان و موسیقی‌دانان ایرانی منجر شده است.

علی قمصری نوشت، هفدهم دی حین اجرای کنسرت او و گروهش در تالار وحدت تهران، صدای سالن از طرف مسئولان حراست تالار به طور کامل قطع شده و ناچار شده‌اند ادامه کنسرت را بدون سیستم صوتی اجرا کنند. در ویدئویی که علی قمصری در اینستاگرامش منتشر کرده، هاله سیفی‌زاده، خواننده زن گروه قطعاتی آواز را با صدایی غالب همخوانی می‌کند.

قمصری نوشته او و گروهش علیرغم رعایت قانون تحت فشار قرار گرفته اند: «شب‌های قبل بسیار اذیت شده بودیم ، تحت فشار مسئولین بودیم و حرفی نزدیم در حالی که به نظر من همخوانی ما هیچ زاویه‌ای با قوانین نداشت.»

هاله سیفی‌زاده، خواننده زن گروه نیز با انتشار خبر محرومیت، نوشت او حاضر بوده صدایش حذف شود اما قمصری با علم به احتمال محرومیت، از همکار زن دفاع کرده و حاضر نشده او و صدایش را از کنسرت حذف کند. هاله سیفی‌زاده با ستایش شهامت علی قمصری، در اینستاگرامش نوشت که پس از قطع میکروفن او دو همکار مردش تلاش کرده‌اند با صدایی پایین‌تر و به نجوا آهنگ بزنند تا صدای او هم شنیده شود: «دیشب قبل از اجرا از طرف آقاى صفى‌پور به حراست گفته شده بود که اگر این بخش از کار با صداى من اجرا شود، على ممنوع الفعالیت خواهد شد، من خواستم که حذف شوم، اما على گفت همه ما با هم روى صحنه خواهیم رفت و مسئولیتش را به عهده خواهم گرفت، روى صحنه رفتیم، خواندن برایم خیلى سخت بود در شرایطى که می‌دیدم على و بهنام به نجوا مین‌وازند تا صداى من شنیده شود، جمله اى ندارم تا بتوانم شهامت ودلیرىِ على قمصرى را توصیف کنم.»

هاله سیفی‌زاده به این دلیل از علی قمصری قدردانی کرده که اغلب خوانندگان ایرانی معمولا در برابر حذف زنان و صدای زنان از کنسرت‌های‌شان مقاومت نمی‌کنند و حاضر نیستند با إصرار بر حضور زنان با خطر محرومیت و ممنوعیت روبرو شوند. علی قمصری نیز نوشته علیرغم محرومیت از تصمیمش پشیمان نیست: «دیشب مطمئن و آرام روی صحنه رفتم. مطمئن از این که اعتقادم را نفروختم. دیگر از آزارها، بازخواست ها، تهدیدها، لغو اجراها، توهین‌ها و تعهد گرفتن‌ها خبری نیست، شاید به نظر خیلی از دوستان دیشب تصمیم اشتباهی گرفتم. اما خودم اصلا پشیمان نیستم. نمی‌دانم شاید هنوز ابعاد این بحران برایم روشن نشده.»