.
.
.

احتمال شکایت از فعال کارگری اسماعیل بخشی به دلیل اتهام به وزارت اطلاعات به اعمال شکنجه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه 9 ژانویه گفت، وزارت اطلاعات این کشور گزارش داده که موضوع شکنجه اسماعیل بخشی صحت ندارد.

به گزارش فارس، محمود واعظی رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری ایران گفته است که موضوع شکنجه اسماعیل بخشی صحت ندارد و حق برای وزارت اطلاعات است که از این شخص شکایت شود.

وی در حاشیه جلسه هیأت‌ دولت ایران و در جمع خبرنگاران گفت: «امروز فرصت مناسبی است تا برخی از نیازمندی‌ها که تا دیروز از خارج کشور وارد می‌شد را در داخل تعریف کنیم».

وی درباره اسماعیل بخشی گفت: «بر اساس دستور هفته گذشته رییس جمهور و هیاتی که به آنجا رفته بود و با خود بخشی صحبت کرده بود امروز وزارت اطلاعات گزارش داد که این موضوع صحت نداشته و حق برای وزارت اطلاعات و نظام هست که از این شخص شکایت شود».

اسماعیل بخشی، فعال کارگری در ایران است که به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه دستگیر و به شدت شکنجه شده بود.

دو روز قبل وکیل اسماعیل بخشی، اعلام کرد که پرونده موکلش در مرحله تحقیقات مقدماتی است اما فشارها بر او برای تکذیب شکنجه بسیار زیاد است.

فرزانه زیلابی، دوشنبه 7 ژانویه 2019 درباره شکنجه اسماعیل بخشی گفت: «سخنان موکلم درباره شکنجه شدنش صحت دارد و کارهای قانونی لازم برای پیگیری موضوع انجام شده است».

وی درباره آخرین وضعیت موکلش بیان کرد: «اسماعیل بخشی اکنون از لحاظ کاری مشکلی ندارد و خوشبختانه امکان ادامه فعالیت در محل کارش را دارد».

زیلابی به پایگاه تحلیلی خبری رویداد24 اظهار کرد: «پس از اینکه موضوع شکنجه مطرح شد، فشار‌ها علیه اسماعیل بخشی شدت گرفته است و شواهد و قرائن حاکی از ایجاد فشار‌ها و جو روانی علیه موکلم برای تکذیب کردن شکنجه شدت یافته است».

موضوع شکنجه اسماعیل بخشی در زندان به بحث مهمی در میان مسئولان و افکار عمومی ایران تبدیل شده است؛ اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت تپه چند روز پس از آزادیش در مطلبی که منتشر کرده بود، خبر داد که در زندان آنقدر شکنجه شده و مشت لگد خورده که تا 72 ساعت نمی‌توانسته از جایش تکان بخورد. او همچنین گفته شکنجه‌ها باعث شده دنده‌هایش بشکند و بخاطر درد داروی آرام‌بخش بخورد.

سخنان اسماعیل بخشی واکنش نمایندگان مجلس را در پی داشت. علی مطهری، علیرضا رحیمی، فاطمه سعیدی، محمدرضا عارف و محمد کاظمی از جمله نمایندگانی بودند که نسبت به این خبر واکنش نشان دادند و خواستار توضیح شدند. آنگونه که آنها خبر داده‌اند کمیسیون امنیت ملی با دستور لاریجانی قرار است موضوع شکنجه اسماعیل بخشی را بررسی کند. همچنین وزیر اطلاعات به فراکسیون امید فرا خوانده شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز از اسماعیل بخشی خواست شکایت کند تا زوایای ماجرا رسیدگی شود.