.
.
.

اقتصاددان ترک: حذف چند صفر از واحد پولی ایران کمکی به اقتصاد این کشور نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سلوا دمیر آلپ، استاد اقتصاد دانشگاه کوچ ترکیه با مقایسه روند حذف چند صفر از واحد پولی کشورهای ایران و ترکیه گفت که کشورش پیش از حذف صفر تورم را کنترل کرد ولی « ایران به دلیل تحریم این امکان وجود ندارد و یک مشکل تورمی بالا وجود دارد. بنابراین، من فکر نمی‌کنم که این گام بدون حل مشکل تورم مزایای دائمی را به ارمغان بیاورد.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا سلوا دمیر آلپ، استاد اقتصاد دانشگاه کوچ ترکیه درباره حذف چهار صفر از واحد پولی ایران گفت: «حذف صفر تنها زمانی معنی‌دار است که ثبات قیمت در پایان یک روند ناپایدار به دست آید. تنها مزیت این اقدام تسهیل حسابداری است و هیچ اثر واقعی وجود ندارد. این کار در فضای تورم بالا کمک نمی‌کند، زیرا بعد از مدتی این صفرها دوباره بازخواهند گشت.»

او با مقایسه اقدامات ایران و ترکیه پیش از حذف صفر از واحد پولی، توضیح داد: « ترکیه زمانی دست به این اقدام زد که توانست موفقیت قابل توجهی در تورم‌زدایی بدست آورد. اما برای ایران به دلیل تحریم این امکان وجود ندارد و یک مشکل تورمی بالا وجود دارد. بنابراین، من فکر نمی‌کنم که این گام بدون حل مشکل تورم مزایای دائمی را به ارمغان بیاورد.»

سلوا دمیر آلپ درباره تاثیرات احتمالی حذف چند صفر از واحد پولی روی قیمت ارز نیز تاکید کرد که حذف صفر از پولی ملی تاثیری روی نرخ ارز ندارد و «این اقدام تنها اصلاح مقادیر اسمی است و تاثیر حقیقی ندارد.»

حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق وزارت اقتصاد ایران نیز حذف صفر از پول ملی این کشور را «سرگرم کردن مردم» توصیف کرد و گفت: « تا زمانی که ساختار اقتصاد به تعادل نرسد، نقدینگی به سمت عوامل تولید نرود و موانع کسب و کار برداشته نشود، این تصمیم هیچ کمکی به بهبود شرایط اقتصادی نمی‌کند.»

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در نشست فراکسیون ولایی مجلس در 6 ژانویه 2019 اعلام کرد لایحه حذف 4 صفر از پول ملی ایران تقدیم دولت شده و او امیدوار است این لایحه هر چه سریع‌تر به تصویب برسد.

پیش از یک نماینده مجلس ایران اعلام کرده بود که ارزش پول این کشور در 4 دهه گذشته 600 برابر سقوط کرده است. احمد همتی، نماینده سمنان به خبرگزاری مهر گفته بود: « یکی از معیارهای اساسی که کشورها با آن سنجیده می‌شوند، پول ملی است که در این چهار دهه اخیر ارزش پول ایران به یک ششصدم رسیده و باید به این عدد به طور جدّی فکر کرد تا به عمق فاجعه پی برد و دانست که چه مسیری را در حال طی کردن هستیم.»

این عضو فراکسیون امید توضیح داد که در چهار دهه اخیر ارزش پول ملی ایران به یک پانصدم رسیده و «از افت به مرز یک پانصدم در چهار دهه اخیر در طول یک سال گذشته به یک هفتصدم رسیده است» و «اگر سیاست‌ها با همین روند ادامه پیدا کند، طی چهار دهه آینده، هر دلار چیزی حدود سه میلیون تومان خرید و فروش خواهد شد.»