.
.
.

وزیر کشور ایران: در فضای مجازی ولنگاری وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر کشور ایران فضای مجازی را در موارد متعدد دارای آسیب‌هایی همچون اعتقادی، اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و جنسی دانست و اعلام کرد که یک ولنگاری در حوزه فضای مجازی وجود دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، یکشنبه 16 دی، عبدالرضا رحمانی فضلی در یکصد و دوازدهمین جلسه شورای اجتماعی با اشاره به معضلات اجتماعی گفت: «در حوزه‌ فضای مجازی با خلا‌های قانونی مواجه هستیم و هیچ قانونی در این حوزه وجود ندارد؛ همه خانواده‌ها در این حوزه نگران فرزندانشان هستند؛ ما حتما قوانین و مقرراتی را برای این حوزه در نظر می‌گیریم که اطمینان را در این حوزه به همگان بدهد».

رحمانی فضلی، خلاهای فضای مجازی را از اولویت هایی دانست که باید بررسی شود و بیان کرد: «آسیب‌های فضای مجازی در موارد متعددی همچون اعتقادی، اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و جنسی است و به جد و به حق یک ولنگاری در حوزه فضای مجازی می‌بینیم».
وزیر کشور ایران محدودیت هایی که قرار است در فضای مجازی اعمال شود را خواسته خانواده هایی دانست که نگران استفاده فرزندانشان از دنیای مجازی هستند.

وزیر کشور در تشریح فعالیت های افراد در شبکه‌های مجازی گفت: «برخی از شبکه‌های مجازی در فضای اجتماعی افراد را در کانال و گروه‌ها جمع می‌کنند و فعالیت‌های منفی آن‌ها شروع می‌شود؛ این در حالی است که بعد از مدتی تصمیم‌گیری می‌شود که با فعالیت‌های منفی آن‌ها برخورد قانونی شود؛ این موضوع در اذهان عمومی، یک بی‌ثباتی و بلاتکلیفی ایجاد می‌کند. اگر ما از ابتدا شرایط مطلوب فضای مجازی را به صورت قانونی و کاملا روشن در اختیار همه قرار دهیم؛ هم اطمینان در خانواده‌ها ایجاد می‌شود و هم در استفاده از این فضا‌ها ثبات ایجاد می‌شود».

گفتنی است مطابق آمار اعلام شده در ایران، کاربران اینترنت در سال 1396 بیش از 56 میلیون نفر بوده‌اند. همچنین بیش از 20 میلیون نفر کاربر در اینستاگرام وجود دارد و این کشور رتبه هفتم استفاده از این شبکه اجتماعی را در دنیا دارد.

طبق اعلام اتحادیه جهانی مخابرات، بیش از 34 میلیون نفر از مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند و این کشور با 44.08 درصد ضریب نفوذ سطح دسترسی، در رتبه 103 جهان از نظر دسترسی به اینترنت قرار دارد. در این کشور، شبکه پیام رسان تلگرام، فیسبوک و توییتر به دلیل آنچه تهدید علیه امنیت ملی خوانده می شود فیلتر شده و به تازگی زمزمه هایی برای فیلتر پیام رسان اینستاگرام هم به گوش می‌رسد.