.
.
.

دخالت‌های مسئولان «بیت رهبری» در امور کشور صدای مقامات ایران را هم در آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مداخله وحید حقانیان، مدیر اجرایی دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در انتخاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی موجب اعتراض و افشاگری علنی سید عزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق صدا و سیمای ایران و عضو فعلی این شورا شد.

عزت‌الله ضرغامی در صفحه توئیترش با شرح دخالت مدیر اجرایی دفتر رهبر ایران در روند بررسی صلاحیت نامزدها، نوشت: «در حالی که رهبر معظم انقلاب مسئولیت بررسی صلاحیت نامزد دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی را مشخصا بر عهده نظر کارشناسی اعضای این شورا گذارده بودند، متاسفانه، در جلسه دیشب مکرراً به صورت علنی و غیرعلنی از تماس‌های آقای وحید حقانیان به منظور رأی مثبت به این نامزد محترم سخن به میان آمد.»

او همچنین در توئیت دیگری اقدامات حقانیان را خودسرانه دانسته و نوشت: «پس از بررسی بیشتر در این خصوص یقین پیدا کردم دخالت آقای وحید حقانیان در مسئله انتخاب آقای دکتر عاملی بدون مجوز معظم له و خودسرانه بوده است.»

توئیت‌های ضرغامی واکنش عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان را در پی داشت. او در صفحه توئیترش نوشت: «فرو کاستن رهبری به تنازعات سیاسی ظلم به مردم و منافع ملی است. رویکرد اصلی ایشان (خامنه‌ای) در تمامی انتصابات مصالح عالی نظام و انگیزه برای ادامه خدمت است تا نگرش های سیاسی. البته بگذریم که برخی تندروها این رویکرد را قیاس به نفس می کنند. عینک سیاست زدگی را رها کنیم و به فکر منافع ملی باشیم.»

این اولین مورد از دخالت‌های شخص وحید حقانیان و بیت رهبری ایران و نهادهای زیرنظر او در امور کشور و به ویژه امور انتخاباتی نیست. سپاه پاسداران بیشترین نهاد زیر نظر رهبر ایران است که از سوی مخالفان متهم است که در انتخابات مختلف در ایران نقش‌آفرینی می‌کند. معروف‌ترین اعتراف رسمی در این زمینه سخنان علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه است. او در سال‌های گذشته با تاکید بر اینکه این نیروی نظامی «چارچوب‌ها و معیارها» را در انتخابات تبیین می‌کند گفت: «این به معنای دخالت در انتخابات نیست بلکه وظیفه ذاتی ما مهندسی معقول و منطقی انتخابات است.»