.
.
.

اسماعیل بخشی وزیر اطلاعات ایران را دعوت به مناظره تلویزیونی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل بخشی، نمایندهٔ شورای مستقل کارگری در سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که به تازگی از زندان آزاد شده از وزیر اطلاعات ایران برای مناظره در یک برنامه زنده تلوزیونی دعوت کرد.

این فعال کارگری که به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه دستگیر و به شدت شکنجه شده بود، جمعه 14 دی در صفحه اینستاگرامش از محمود علوی وزیر اطلاعات ایران خواست تا با حضور در یک مناظره تلوزیونی نسبت به عملکرد این دستگاه هنگام بازداشت فعالان مدنی پاسخگو باشد.

او را وادار به استفاده از داروهای اعصاب و روان کردند

بخشی، رفتار ماموران اداره اطلاعات را در طول 25 روز ناعادلانه خوانده و آن را رنج‌آور دانسته که او را وادار به استفاده از داروهای اعصاب و روان کرده است.

وی در ادامه توضیح داده که در روزهای اول بازداشت وی را تا سر حد مرگ زیر مشت و لگد و شکنجه‌های سخت قرار داده اند. پس از آن تا 72 ساعت قدرت هیچ حرکتی نداشت.

این فعال کارگری در ادامه بیان کرد: «پس از گذشت تقریبا دو ماه از آن روز سخت در دنده‌های شکسته‌ام، کلیه‌ها، گوش چپم و بیضه‌هایم احساس درد می‌کنم».

وی افزود: «جالب اینکه شکنجه‌گران خود را سرباز گمنام امام زمان می‌نامیدند اما به بنده و خانم قلیان انواع و اقسام فحش‌های رکیک جنسی می‌دادند و ایشان را هم کتک می‌زدند. اما بدتر از شکنجه جسمی شکنجه روانی بود، نمی‌دانم چه بر سرم آوردند که مثل موش آب کشیده شده بودم و هنوز دستهایم می‌لرزد، منی که زمین زیر پایم می‌لرزید تحقیر شدم و به شخصیت دیگری تبدیل شده بودم».

اعتراض به شنود مکالمات خصوصی خانوادگی

بخشی، با ابراز نارضایتی از اقدام غیرقانونی بازجویان اداره اطلاعات در شنود مکالمات تلفنی وی با خانواده‌اش خطاب به وزیر اطلاعات اظهار کرد: «پرسش بنده و خانواده‌ام از شما به عنوان وزیر اطلاعات و یک شخصیت روحانی و مذهبی این است که آیا شنود خصوصی‌ترین مکالمات انسان‌ها از نظر اخلاقی، حقوق بشری و دین اسلام رواست؟ به چه حقی مکالمات تلفنی خصوصی بنده و همسرم در دستگاه اطلاعاتی شما باید شنود شود؟! لذا جناب آقای علوی اینجانب اسماعیل بخشی برای شنیدن پاسخ‌هایتان شما را به یک مناظره در یک برنامه تلوزیونی زنده دعوت می‌کنم».

وی در 27 آبان ماه دستگیر و در 21 آذرماه 1397آزاد شد. سپیده قلیان فعال مدنی نیز در جریان همین اعتراضات دستگیر و اخباری درباره شکنجه شدن او منتشر شد.

در زمان بازداشت اسماعیل بخشی، چند اتحادیه کارگری از شکنجه شدن وی خبر دادند که این خبر به شدت توسط دادگستری خوزستان تکذیب شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، دادگستری خوزستان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «بدین وسیله به اطلاع عموم می‌‌‌رساند اخبار منتشره در اکانت‌‌های وابسته به بی‌بی‌‌سی و سایر خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری بیگانگان دال بر خونریزی بر اثر شکنجه کارگر بازداشتی شرکت کاغذسازی هفت‌‌تپه، آقای اسماعیل بخشی و وخامت حال وی، در راستای تشویش اذهان عمومی و تخریب قوه قضاییه بوده و به شدت تکذیب می‌‌گردد.»

در این اطلاعیه آمده است: «لازم بذکر است که متهم فوق‌‌الذکر در جریان رسیدگی مقدماتی از تمام حقوق قانونی برخوردار بوده و پنجشنبه 8 آذرماه 1397 نیز با خانواده خود تماس تلفنی برقرار نموده است. تحقیقات از متهم به صورت مستقیم تحت نظر مقام قضایی در حال انجام و هرگونه خبری دال بر وخامت حال نامبرده به شدت تکذیب می‌گردد».