.
.
.

نماینده مجلس ایران: می‌ترسم دلار به 20 هزار تومان برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نماینده شهر میانه در مجلس ایران با انتقاد از وضعیت بودجه سال 98 اعلام کرد که اگر جلسه غیرعلنی برای بررسی بودجه سال آینده برگزار نشود، ممکن است دلار به بالای 20 هزار تومان هم برسد. وی برای درخواست تشکیل این جلسه در مجلس دست به تحصن زد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، «فردین فرمند»، چهارشنبه 2 ژانویه در جلسه علنی امروز قوه مقننه و در اعتراض به بودجه کشور، مقابل جایگاه هیئت رئیسه پارلمان تحصن کرد.

وی پشت تریبون مجلس قرار گرفت و گفت: «چقدر باید برای برگزاری جلسه غیرعلنی اصرار کنم، اگر جلسه غیرعلنی برگزار نشود، می‌ترسم که دلار به 20 هزار تومان برسد».

وی اضافه کرد: «من در این جلسه نمی‌توانم صحبت کنم چرا که موجب تشویش اذهان است».

وی با بیان اینکه بنده در مراسم پدرم گریه نکردم اما برای این بودجه و وضع مردم گریه می‌کنم، تصریح کرد: «ما باید بودجه را مورد توجه قرار دهیم. می ترسم اگر جلسه غیرعلنی برای بررسی بودجه سال آینده برگزار نشود، دلار به بالای 20 هزار تومان هم برسد».

نماینده میانه با اشاره به اینکه آمریکا هشت کشور را برای ارتباط نفتی با ایران مستثنی کرده است، گفت: «البته رئیس‌جمهور آمریکا 500 نفر را در این کشورها گذاشته تا جایگزین نفتیشان را پیدا کنند و ارتباط نفتی با ایران به صفر برسد. با این شرایط نباید بودجه را با یک میلیون بشکه نفت بست. مگر ما می‌توانیم این میزان نفت بفروشیم؟»

گفتنی است تحریم‌های نفتی و مبادلات مالی ایالات متحده آمریکا علیه ایران که رسما از روز دوشنبه 5 نوامبر اعمال شد تاثیر خود را از پیش روی صادرات نفت ایران گذاشت.

بر اساس آمار بانک جهانی، صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر از 2.5 میلیون بشکه در روز به 1.6 میلیون بشکه کاهش یافت.

هر چند ایران برای دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت خود روش‌های مختلفی را در پیش گرفت. قطع سیستم جی‌پی‌اس نفتکش‌ها برای هفته‌ها جهت عدم امکان مکان یابی آنها برای آمریکایی‌ از جمله این اقدامات بود. البته ماهواره‌ها هنوز می‌توانند این نفتکش‌ها را ردیابی کنند.

خبرگزاری تسنیم در این باره گزارش داد که اطلاعات قابل مشاهده نفتکش ها نشان می دهد که ارسال نفت به تمام مشتریان کلیدی ایران در ماه سپتامبر 2018 کاهش یافته است. 12.3 درصد کاهش در بارگیری به چین و 16.7 درصد کاهش برای صادرات به هند ثبت شده است.

«غلامحسین حسن تاش» اقتصاد دان انرژی نیز درباره کاهش صادرات نفت ایران به سایت جماران گفت: «با تداوم فشارهای آمریکا صادرات نفت ایران در ژانویه‌ی 2019 به زیر یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید. امکان فشار آمریکا بر کاهش صادرات نفت را می توان بر اساس آمار و اطلاعات موسسات تحقیقاتی برجسته جهان مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد».