.
.
.

میرحسین موسوی خواستار انتشار مذاکراتش با خامنه‌ای بدون سانسور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میرحسین موسوی از نامزدهای معترض به نتایج اعلام شده انتخابات رایست‌جمهوری جنجال برانگیز سال 2009 ایران، خواستار انتشار ویدیوی «بدون سانسور» مذاکراتش با علی خامنه‌ای بدون سانسور شد.

این در خواست پس از آن مطرح می‌شود که ویدیویی از خامنه‌ای پخش شده که پس از انتخابات، میرحسین موسوی و مواضعش را مسئول جنجال‌های پس از انتخابات می‌داند.

سایت کلمه چهارشنبه 2 ژانویه در این باره نوشت میرحسین موسوی در واکنش به پخش این سخنان پیشنهاد داده که جلسه دیدار وی و رهبری در روزهای پس از انتخابات نیز به صورت کامل و بدون سانسور پخش شود.

در انتخابات رایست‌جمهوری سال 2009، محمود احمدی نژاد پیروز انتخابات اعلام شد. میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی میرقائد سه نامزد انتخابات، به نتایج معترض بودند.

موسویو و کروبی به اعتراض‌های خود ادامه دادند. در نتیجه اعتراض‌های خیابانی پس از انتخابات، ده‌ها تن در خیابان‌ها و بازداشت‌گاه‌ها کشته و صدها تن دیگر زندانی شدند. اصولگرایان نزدیک به خامنه‌ای به این اعتراض‌ها «فتنه» می‌گویند.

اکنون بیش از 7 سال است که میرحسین موسوی به همراه همسرش زهرا رهنورد و همچنین مهدی کروبی، در حبس خانگی به سر می‌برند.

ویدیوی سخنان خامنه‌ای

دفتر رهبر ایران در ویدیویی که دفترش از سخنانش با عده‌ای که صورت‌شان مات شده در روزهای پس از انتخابات منتشر کرده می‌گوید: «آقای موسوی اعلام کرد که در این انتخابات تقلب شده و این منشاء تمام اتفاقات بعدی شد. آقای موسوی گفت: من از حق شما دفاع می‌کنم. مردم بیایید. منم میام. دعوت مردم به نافرمانی، به شورش. به استناد این که در انتخابات تقلب شده. سوال آنجاست. شما از کجا فهمیدید در انتخابات تقلب شده؟ چه دلیلی اقامه شد؟ این شد منشاء حرف‌های بعدی. سعی کردند ایشان را در صحنه نگه دارند».

خامنه‌ای می‌افزاید: «من در جریان مذاکرات و گفت‌وگو‌های متعددی که با ایشان شده قرار دارم. خود من هم خیلی سعی کردم با سوابقی که با آقای موسوی دارم، چون بین ما و آقای موسوی یک ارتباط عاطفی و وحدت سلیقه در بعضی از مسائل خاص وجود دارد. من از این فرصت استفاده کردم و همان روز شنبه عصر (روز پس انتخابات) که ایشان ظهر اطلاعیه داده بود، یک نفر را پیش ایشان فرستادم. گفتم یک تنبه به ایشان بدهیم تا ایشون عقب بنشیند. اما ایشان حرفایی زدند که بنده را خیلی متعجب کرد. ایشان گفته بود نه. باید انتخابات ابطال شود. ما امروز جلسه داشتیم با فلان کس و فلان کس. همه در آن جلسه اتفاق نظر داشتند که باید انتخابات ابطال شود. از آن 4 نفر که در آن جلسه بودند، 2 نفر که آقایان هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی هستند، منکر شدند. 2نفر دیگر باقی ماند که یک نفر آن خود آقای موسوی بود».