.
.
.

موزیک «پاره‌سنگ» در اعتراض به طولانی شدن جنگ ایران و عراق متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت فرهنگ و ارشاد ایران اعلام کرد موزیک ویدیوی اعتراضی «مهدی یراحی» خواننده عرب اهوازی به نام «پاره سنگ» که در آن به طولانی شدن بیهوده جنگ ایران و عراق اشاره کرده بود را متوقف می‌کند. دلیل این توقیف توهین‌آمیز بودن آن اعلام شده است.

«مجید فروغی»، مدیر روابط عمومی معاونت هنری، چهارشنبه 2 ژانویه، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در واکنش به موزیک ویدیوی «پاره سنگ» که «مهدی یراحی» خواننده عرب اهوازی خوانده است اظهار کرد: «موزیک ویدیو منتشر شده در فضای مجازی با موزیک ویدیویی که دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران مجوز داده، مغایرت دارد و تحریف شده است».

وی ادامه داد: «همچنین بخشی از شعر منتشر شده در این موزیک ویدیو، متفاوت با شعری است که برای درخواست مجوز ارائه شده است. بنابراین موزیک ویدیوی «پاره سنگ» آن چیزی نیست که دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به آن مجوز داده و غیرمجاز است».

فروغی با بیان اینکه موسسه سازنده این موزیک ویدیو تعلیق شده، افزود: «دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران با آن موسسه‌ای که این موزیک ویدیو را منتشر کرده برخورد خواهد کرد و آن‌ها را به دفتر موسیقی احضار می‌کنیم تا توضیحات لازم را به ما بدهند و بعد از آن برای ادامه فعالیت آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد».

همچنین مدیر روابط عمومی معاونت هنری درباره ادامه فعالیت «مهدی یراحی» خواننده این اثر تصریح کرد: «چون درخواست کننده موزیک ویدیو «پاره سنگ» موسسه است، دفتر موسیقی با موسسه وارد گفتگو می‌شود و تذکرات لازم را به آن‌ها می‌دهد و پس از آن، برای ادامه روند فعالیت آن‌ها تصمیم می‌گیرد».

گفتنی است موسیقی اعتراضی در فضای موسیقی ایران به تازگی بیشتر از هر زمان دیگر به گوش می‌رسد و «مهدی یراحی» یکی از خواننده‌هایی است که موزیک ویدیو اعتراضی را با عنوان «پاره سنگ» منتشر کرد؛ این قطعه‌ اجتماعی یکی از سه‌گانه‌های اجتماعی این خواننده به شمار می‌آید و پیش از این نیز با این موضوع آهنگ «سرسام» را منتشر کرد. اما قطعه «پاره سنگ» به محض انتشار با استقبال فراوان روبرو شد. این اولین بار است که یک هنرمند در ایران طولانی شدن جنگ ایران و عراق را با زبان هنری به چالش می‌کشد. در حالی که حکومت ایران جنگ هشت ساله این کشور با عراق را «دفاع مقدس» نامگذاری کرده و آن را یکی از ارزش‌ها و افتخارات خود می‌داند بر همین اساس به چالش کشیدن آن تابو به شمار می‌آید.