.
.
.

معاون رییس‌جمهوری ایران: ازدواج دختران زیر 13 سال در مناطق مرزی صوری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون رییس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده ازدواج دختران زیر 13 سال در مناطق مرزی را صوری دانست و اعلام کرد با اجرای طرح ممنوعیت کودک همسری جلوی این ازدواج‌ها گرفته می شود.

معصومه ابتکار، سه شنبه 1 ژانویه درباره رد طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت: «این طرح هنوز به طور کامل رد نشده و همچنان در حال بررسی مجدد است. ما هم امیدواریم در بازنگری مجدد این طرح پذیرفته شود».

ابتکار در واکنش به اظهارات سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مبنی بر اینکه اگر برای یک دختر که کسی را نداشته و گرسنه باشد، تشکیل خانواده بدهیم، بهتر از این است که وی را به پاکستان بفرستیم، تصریح کرد: «چگونه ممکن است، عدم اجرای این طرح باعث خروج دختران از کشور نشود، در حالی که آمارها نشان می‌دهد، ازدواج دختران در مناطق مرزی صوری و برای خروج از کشور است، البته ما در حال بررسی این موضوع هستیم و امیدواریم با اجرای این طرح جلوی این ازدواج‌ها وجود گرفته شود».

وی در امور زنان و خانواده با انتقاد از ازدواج کودکان تصریح کرد: «این ازدواج‌ها در حالی رخ می‌دهد که دخترانمان نه آموزش کافی دیده‌اند و نه بازی و بچگی کرده‌اند و نه توانمندی جسمی لازم را دارند و نه به بلوغ فکری و اجتماعی لازم رسیده‌اند».

معاون رییس‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده یادآور شد: «از نظر قانونی یک دختر نمی‌تواند تا 18 سالگی از حق خود در هیچ محکمه‌ای دفاع کند و هیچ اختیاری ندارد، پس چطور این بچه را وارد معادله‌ای می‌کنیم که هم تبعات فردی دارد و هم اجتماعی، امیدوارم با نگاه جامع حق کودکان و دختران ما حفظ شود».

آمارهای مربوط به ازدواج کودکان در ایران نشان می‌دهد که طی سال‌های 1390 تا 1393 این رقم روندی افزایشی داشته و در دو سال بعد از آن با کاهش اندکی مواجه شده است. آخرین آمارها مربوط به سال 1395 است که 5.5 درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌ شده مربوط به کودکان بوده است. در سال 1393 بیش از 40 هزار کودک ازدواج کرده‌اند که 176 نفر از آنها کمتر از 10 سال سن داشته‌اند. ازدواج پسران زیر 15 سال بسیار کمتر از دختران است، اما تعداد آن نیز در حال افزایش است.

در سال 1393 بالاترین میزان ازدواج کودکان در ایران ثبت شده است. طبق آمار ثبت احوال ایران در این سال بیش از 40 هزار کودک، پیش از پایان دوران کودکی وارد زندگی زناشویی شده‌اند.

در میان ازدواج‌های در سنین پایین، کودکان زیر 10 سال نیز دیده می‌شوند. این آمارها نشان می‌دهند که در سال 1390، 220 کودک زیر 10 سال، سال 1391، 187 کودک، سال 1392، 201 کودک، سال 1393، 176 کودک و در سال 1394، 179 کودک زیر 10 سال تن به ازدواج داده‌اند.