.
.
.

شورای نگهبان بار دیگر با الحاق ایران به معاهده مبارزه با تامین مالی تروریسم مخالفت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای نگهبان پس از بررسی مصوبه اصلاح شده مجلس شورای ایران درباره لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)، در نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کرد که همچنان اکثر مغایرت‌های این مصوبه با شرع و قانون اساسی برطرف نشده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، سه شنبه 1 ژانویه، شورای نگهبان پس از بررسی مصوبه اصلاح شده مجلس، درباره الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT، در قالب نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس، اعلام کرد که همچنان اکثر مغایرت‌های این مصوبه با شرع و قانون اساسی برطرف نشده است.

گفتنی است این لایحه به دلیل موافقان و مخالفان زیادی که در مجلس ایران داشت جنجال آفرین شد. برخی مفسران، دلایل مخالفان به ویژه اصولگرایان را سیاسی و در راستای ضربه زدن به دولت می دانند اینها کسانی هستند که معمولا رویکرد خوشی نسبت به تعاملات بین‌المللی ندارند و بدبینانه نگاه می‌کنند، از این جهت است که این مسائل را نیز همسو با آن تعاملات می‌بینند. البته کسانی که از شفافیت مالی نگرانند نیز جزء مخالفان سرسخت این لایحه به شمار می آیند. لذا بخشی از این مخالفت‌ها به این جهت است که برخی افراد احساس می‌کنند منافعشان به خطر می‌افتد.

برخی نیز فکر می کنند برای مبادلات پولی و مالی ایران به ‌خصوص در شرایط تحریم‌ها محدودیت بیشتری به ‌وجود می آید و تفسیر می‌کنند که با این ترتیب دیگر امکان دور زدن تحریم‌ها وجود ندارد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیش از این درباره مخالفان لوایح CFT و FATF به خبرآنلاین گفت: «خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند. با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضا‌سازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است 30 هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا‌سازی‌شان کنند. مجموع بودجه دلاری و ریالی وزارت امور خارجه 1100 میلیارد تومان است؛ یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی که با ارگان‌های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم».