.
.
.

دختر هاشمی رفسنجانی: مطمئنم مرگ پدرم طبیعی نبود.. او تهدید به ترور شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فاطمه هاشمی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که با توجه به قرائنی که به دست آمده، مطمئن است مرگ پدرش طبیعی نبود، افزود که او تهدید به ترور شده بود.

این سخنان در آستانه دومین سالگرد درگذشت هاشمی رفسنجانی مطرح می‌‎شود. از همان هنگام گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال به قتل رسیدن او مطرح شد. روایت رسمی می‌گوید هاشمی رفسنجانی هنگام شنا در استخر دچار عارضه قلبی شد.

اکنون فاطمه هاشمی در مصاحبه با سایت «جماران» می‌گوید که دو ماه پیش از درگذشت پدرش، به او اطلاع داده بودند که عده‌ای قصد ترور او را دارند.

فاطمه هاشمی در این باره گفت: «آبان‌ماه همان سال، دو نفر از آقایانی که ادعا می‌کردند از بچه‌های جبهه و جنگ هستند، به دفتر من در دانشگاه آمدند و گفتند که "قصد ترور پدرتان را دارند و این پیغام را به ایشان برسانید." من این مسأله را در شورای عالی امنیت ملی نیز مطرح کردم».

اکبر هاشمی رفسنجانی از موثرترین شخصیت‌های نظام ایران به شمار می‌آمد. او از نزدیک‌ترین شخصیت‌ها به آیت‌الله روح الله خمینی بنیانگذار نظام ایران بود و در دوره او سمت‌های متعددی از جمله ریاست پارلمان و فرماندهی جنگ با عراق را بر عهده داشت.

پس از درگذشت آیت‌الله خمینی، هاشمی رفسنجانی دو دوره رئیس‌جمهوری شد و پس از آن با حکم علی خامنه‌ای رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران، به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

در سال‌های اخیر اما به ویژه پس از انتخابات جنجال برانگیز سال 2009، اختلافاتی میان هاشمی رفسنجانی و نزدیکان علی خامنه‌ای به وجود آمد. این اختلافات به آن‌جا رسید که شورای نگهبان هاشمی رفسنجانی را از نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2013 منع شد. شورای نگهبان علت رد صلاحیت او را «کهولت سن» عنوان کرد.