.
.
.

مدیرعامل ساماندهی مشاغل تهران: دستفروشانی که خود را آتش می‌زنند مافیایی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با اشاره به خودسوزی برخی دستفروشان آنها را اعضای مافیایی دانست که به صورت هماهنگ شده این کار را انجام می‌دهند.

حمیدرضا تحصیلی، یکشنبه 30 دسامبر، درباره دستفروشانی که اغلب دلیلشان برای خودسوزی مصادره اموال یا منع ادامه کار توسط شهرداری بوده را متهم کرد که اعضای مافیا هستند.

وی در این باره به خبرگزاری ایلنا گفت: «اینها افرادی هستند که قدرت و پول دارند که در سال‌های گذشته توانسته‌اند حاشیه امنی را برای خود فراهم کنند، از همین رو باید اقدامی‌ علیه آنان انجام دهیم».

تحصیلی در ادامه اظهار کرد: «دستفروشی که واقعا نیازمند است خود را آتش نمی‌زند؛ قطعا اعضای مافیا به صورت هماهنگ‌شده خود را آتش می‌زنند، این افراد این کار را می‌کنند تا شهرداری را به عقب‌نشینی وادارند».

وی با بیان اینکه مردم باید در این زمینه آگاه باشند، تصریح کرد: «مشکلی با دستفروشان نیازمند نداریم و حتما به آنان کمک خواهیم کرد. افرادی که جو ایجاد می‌کنند یا خود را آتش می‌زنند، عضو مافیایی هستند که می‌خواهند ما را به عقب برانند و ما هرگز با این افراد کنار نخواهیم آمد».

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر با بیان اینکه در حال هماهنگ‌سازی برای ایجاد بازارچه‌های موقت برای دستفروشان تا قبل از عید هستیم، گفت: «از آنجا که قرار است یک پیمانکار طرف حساب ما باشد، دستفروشان در بازارچه‌های موقت قطعا باید هزینه میز، چادر و ... را بپردازند، اما ما اصلا نگاه اقتصادی به این موضوع نداریم و به هیچ عنوان قرار نیست، دستفروشان در بازارچه‌های موقت اجاره پرداخت کنند».

وی در پاسخ به این سوال که چرا اجاره غرفه در بازارچه‌های فصلی که از سوی شهرداری و با واسطه پیمانکاران در سطح شهر ایجاد می‌شوند به حدی بالاست که غرفه‌داران به سود نمی‌رسند، گفت: «ما هیچ عددی به پیمانکاران اعلام نمی‌کنیم؛ البته روی قیمت‌هایی که پیمانکاران مشخص می‌کنند نظارت می‌کنیم، اما هیچ شکایتی از سوی غرفه‌داران مبنی بر بالا بودن بهای اجاره نداشته‌ایم. اتفاقا خیلی‌ها به ما می‌گویند، اجاره این غرفه‌ها پایین است».

خودسوزی دستفروشان مقابل ساختمان شهرداری به دلیل برخوردهای نامتعارف پرسنل این سازمان، تبدیل به یک حادثه پرتکرار در ایران شده است. آخرین مورد آن که در سپتامبر 2018 اتفاق افتاد اگرچه یک دستفروش نبود اما دستور تخلیه یک مغازه که توسط شهرداری صادر شده بود دلیل اصلی شد که صاحب آن خود را به آتش بکشد.

یک مورد دیگر که بسیار خبرساز شد؛ یونس عساکِره بود که در سال 2014 به دلیل مصادره دکه میوه‌فروشی‌اش به‌ دست «شهرداری خرمشهر»، در وسط ساختمان این سازمان اقدام به خودسوزی کرد که منجر به مرگ وی شد.