.
.
.

اتاق بازرگانی ایران: بخش خصوصی ایران کالاهای اساسی مردم سوریه را تامین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس اتاق بازرگانی ایران از آمادگی بخش خصوصی ایران برای تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج اصلی مردم سوریه خبر داد.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در همایش مشترک ایران و سوریه که با حضور محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه، برگزار شد، اظهار کرد: «بخش خصوصی ایران آمادگی کامل برای تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج اصلی مردم سوریه را دارد».

وی با بیان اینکه این سفرها می‌تواند نشانگر عمق روابط راهبردی ایران و سوریه و اراده مقامات برای توسعه روابط باشد، گفت: «در دوران پساداعش و جنگ داخلی روند بازسازی سوریه باید سرعت بگیرد. شافعی با اشاره به تشکیل ستاد بازسازی سوریه افزود: تشکل‌های صنعتی از جمله برق، موادغذایی، دارویی و غیره در این ستاد عضویت دارند». رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: «ما اقدامات لازم را از طرف ایران برای تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه انجام داده‌ایم».

وی تعرفه‌های گمرکی بین دو کشور به جز چند کالا را چهار درصد اعلام کرد.

دخالت ایران در سوریه همواره انتقادهای بسیار داخلی و خارجی در پی داشته است. ایران تاکنون در جنگ سوریه بین 9 تا 15 میلیارد دلار هزینه کرده است. «سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن» یکی از شعارهای معترضان به حکومت جمهوری اسلامی است و نشان از نارضایتی عمومی نسبت به این بخش از سیاست خارجی حکومت ایران دارد.

پیش از این خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) خبر داد که حسین عرنوس وزیر مسکن سوریه در جریان نشست با هیات اقتصادی ایران در آگوست 2018 از ورود جدی بخش‌ خصوصی ایران به روند بازسازی مناطق ویران‌شده در این کشور خبر داد. در جریان نشست مذکور توافق شد که بخش‌ خصوصی ایران پروژه ساخت 30 هزار واحد مسکونی در استان‌های دمشق، حلب و حمص را به دست بگیرد.

رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوای ایران نیز در سال 2017 در نشست «بررسی بحران سوریه، آخرین تحولات میدانی و سیاسی» که در موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام برگزار شد، با بیان اینکه بازسازی سوریه به 300 تا 400 میلیارد دلار احتیاج دارد، گفت: «جمهوری اسلامی ایران هم باید هزینه‌هایی را که در سوریه کرده است برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه این هزینه‌ها را برگردانند».