.
.
.

«مرگ بر ستمگر» شعار خانواده‌های کارگران اهوازی دستگیرشده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خانواده‌های 7 کارگر اهوازی صنایع فولاد که از دو هفته پیش به دلیل مشارکت در اعتراضات کارگری در این شهر دستگیر شدند، با تجمع در برابر ساختمان استانداری خوزستان خواستار آزادی این افراد شدند. این 7 نفر به همراه صدها کارگر دیگر به دلیل پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود، به مدت یک ماه کامل در خیابان‌های اهواز و شهرهای اطراف تجمعات اعتراضی برگزار کرده بودند.

سازمان‌های حقوق بشری تصاویری از خانواده‌های کارگران زندانی منتشر کردند که نشان می‌دهد این خانواده با سردادن شعار «مرگ بر ستمگر» برای پنجمین روز متوالی در مقابل استانداری خوزستان تجمع کرده و خواستار آزادی کارگران زندانی شدند.

در دو هفته گذشته نیروهای امنیتی با حمله به منازل فعالان کارگری بیش از 41 نفر از آنها را دستگیر کردند. بخش قابل توجهی از این افراد در روزهای بعد آزاد شدند ولی کماکان 7 کارگر در مکان نامعلومی در بازداشت به سر می‌برند و هیچ اطلاعی از سرنوشت آنها در دست نیست.

این کارگران از ابتدای ماه نوامبر 2018 اعتراضات کارگری گسترده‌ای در شهرهای مختلف استان خوزستان برگزار کرده و در این تجمعات اعتراضی که بیش از یک ماه و یک هفته به طور مستمر ادامه داشت، شعارهایی مانند «می‌ایستیم و می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم»، «نه تهدید نه زندان، دیگر اثر ندارد» و «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن» سر داده شد.

سازمان‌های حقوق بشری پیش از این اعلام کرده بودند که ایران به دلیل نگرانی از فراگیر شدن اعتراضات کارگری و کشیده شدن آن به مناطق دیگر، نیروهای امنیتی را در مناطق مختلف و به ویژه در اهواز مستقر کرده است.

در شرکت فولاد اهواز که سالانه یک میلیون و 435 هزار تن انواع تولیدات فولادی دارد، حدود 4 هزار کارگر متخصص کار می‌کنند. کارگران می‌گویند که کارخانجات به دلیل فساد و دزدی مسئولان دچار رکود و ورشکستگی شده‌اند.

از سوی دیگر مقامات رسمی کارگران را به برگزاری تجمعات غیرقانونی و اخلال در روند کار و تحریک علیه نظام متهم می‌کنند، اما اصناف و سندیکاها می‌گویند که کارگران به شکل مسالمت‌آمیز برای دریافت مستحقات و حقوق خود اعتراض کرده‌اند.