.
.
.

ویدیو.. سخنان حسن روحانی درباره گزارش‌های «دروغین» محسن رضایی از سیر جنگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ویدیویی که در این روزها در شبکه‌های اجتماعی ایرانی باز نشر شده، سخنان حسن روحانی رئیس‌جمهوری کنونی ایران درباره گزارش‌های «دروغین» محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران ایران از سیر جنگ، بازتاب یافته است.

این ویدیو پس از انتشار توئیتی جنجال برانگیز توسط محسن رضایی دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره عملیات کربلای چهار باز نشر می‌شود.

در ویدیوی منتشره، حسن روحانی درباره از دست دادن «فاو» توسط نیروهای ایرانی سخن می‌گوید. او به این نکته اشاره می‌کند که نیروی هوایی به او گزارش‌هایی از شکست نیروهای ایرانی در جبهه «فاو» می‌دادند.

حسن روحانی ادامه می‌دهد که این اطلاعات را با اکبر هاشمی رفسنجانی فرمانده وقت جنگ که ریاست مجلس ایران را هم بر عهده داشت، در میان می‌گذارد. هاشمی رفسنجانی دردر این زمینه با محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران تماس می‌گیرد، اما محسن رضایی این گزارش‌ها را تکذیب کرده و می‌گوید «فاو را تنها با حمله اتمی ممکن است از دست بدهیم».

در همین ویدیو، محسن رضایی گزارش‌های غیر صحیح خود را با احتمال شنود تماس از سوی «دشمن» توجیه می‌کند.

در روزهای اخیر توئیت محسن رضایی درباره عملیات کربلای چهار، بسیار جنجال برانگیز شد. رضایی در توئیتی که جمعه 28 دسامبر منتشر کرد، نوشت: «عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او».

این توئیت با توجه به تلفات سنگینی که ایران در عملیات کربلای چهار داد، جنجال بزرگی آفرید.

عملیات کربلای 4 نام عملیات نظامی تهاجمی نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق است. این عملیات در محور ابوالخصیب به صورت گستره اواخر دسامبر 1986 به فرماندهی سپاه و به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره توسط نیروهای ایرانی انجام شد.

لو رفتن این عملیات شکست سختی برای ایرانی‌ها به همراه آورد، به‌طوری‌که آن‌ها پس از حدود یک روز از آغاز عملیات با به جا گذاشتن تلفات فراوان عقب‌نشینی کردند. در این عملیات نزدیک به 100 نیروی ایرانی کشته و بیش از 3900 تن مفقود الاثر شدند.

پس از آن بحث‌های زیادی درباره شیوه مدیریت عملیات مطرح شد. حتی در مقاطعی از احتمال محاکمه نظامی محسن رضایی سخن به میان آمد که گفته می‌شود با پا درمیانی‌های برخی از مسئولان از جمله هاشمی رفسنجانی، جلوی این اقدام گرفته شد.