.
.
.

موج اعتراض به قطع درختان 200 ساله ارسباران در آذربایجان شرقی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انتشار فیلمی درباره قطع درختان منطقه ارسباران ( قره داغ) در استان آذربایجان شرقی در ایران در فضای مجازی طی روز‌های گذشته موج اعتراضی مردم و فعالان محیط زیست و کاربران اینترنت را به همراه داشته است.

فعالان محیط زیست در ایران می‌گویند که تاجران «سودجو» پس از قطع این درختان آن‌ها را به شمال این کشور و سایر مناطق جهت فروش صار می‌کنند.

اما مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی در مصاحبه با خبرگزاری «ایسنا» گفته بود که این عمل با مجوز سازمان جهاد کشاورزی انجام‌شده و درختان قطع‌شده درختان جنگلی نبوده‌اند حال آنکه تصاویر و فیلم‌های منتشر شده به وضوح نشان دهنده جنگلی بودن این درختان است.

داور نامدار در ادامه گفت: «این اقدام با اطلاع اداره کل منابع طبیعی استان و پس از بازدید فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست استان و شهرستان، کارشناسان محیط زیست و تهیه صورت جلسه و ثبت مستندات توسط همکاران منابع طبیعی انجام شده است تا اطمینان حاصل شود که هیچ درخت جنگلی در بین درختان قطع شده وجود نداشته است.»

اما نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس ايران طی مصاحبه‌ای تاکید کرد که قطع گسترده درختان منطقه ارسباران در سال جاری تشدید شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، قلی الله قلی‌زاده شامگاه دیروز شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه قطع درختان منطقه ارسباران در سطح وسیعی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: «با ابراز تأسف قلع و قمع درختان منطقه ارسباران مربوط به هفته‌های اخیر نیست این در حالی است که طی هشت ماه گذشته روند قطع گسترده درختان این منطقه تشدید شده است.»

وی ادامه داد: «اجرای قانون تنفس جنگل‌های شمال کشور را که اجازه نمی‌دهد فعالان حوزه صنایع چوبی درختی را قطع کنند باعث شده تا دلالان و واسطه‌های کارخانجات تولید کاغذ به منطقه ارسباران هجوم بیاورند و در این میان عمدتاً درختان قطع شده قره‌داغ به خارج از آذربایجان شرقی و به استان‌های شمالی حمل می‌شدند.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا منع قانونی برای جلوگیری از قلع و قمع درختان منطقه ارسباران وجود دارد؟ گفت: «از نظر قانونی ممنوعیت‌هایی وجود دارد به‌طوری که اگر کسی بخواهد درختان باغ شخصی خود را هم قطع کند بایستی از دستگاه‌های ذی‌ربط مجوز دریافت کند.»

خبرگزاری دولتی «ایرنا» نيز در گزارشی نوشته که در روزهای گذشته فیلمی موسوم به قطع درختان منطقه حفاظت شده ارسباران (قره داغ) در فضای مجازی منتشر شد که حساسیت دوستداران طبیعت را برانگیخت و موجب اظهارنظرهای مختلفی در محافل عمومی شد.

بنا به گزارش ایرنا، وسعت جنگل‌های ارسباران 164000 هکتار بوده که از این وسعت 148000 هکتار به عنوان جنگل حمایتی و حفاظتی گزارش شده است.

گونه‌های گیاهی ارسباران شامل؛ بلوط اوری، بلوط سفید، ممرز، کرب، کرکو، کیکم، سرخدار، بارانک، گیلاس وحشی، آردوج، بنه، تیس، ملچ، اوجا، ذغال اخته، قره غات، ال، پر و ... است.

ارسباران به دلیل شرایط اقلیمی خاص آب و هوایی، دارای 1072 گونه گیاهی و 97 گونه چوبی است که حدود 56 درصد این ناحیه را منطقه حفاظت شده شامل می‌شود و جزء یکی از 9 ذخیره‌گاه بیوسفر ایران است.

شب گذشته نیز ، فعالان آذربایجانی با هشتگ #تاوان_تنفس به صورت گسترده نسبت به قطع بی رویه درختان جنگل اعتراض کردند.