.
.
.

تظاهرات دانشجویی در تهران وارد دومین روز متوالی خود شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشجویان دانشگاه آزاد و علوم تحقیقات تهران روز یکشنبه 30 دسامبر 2018 برای دومین روز متوالی در اعتراض به مرگ 10 تن از دانشجویان این دانشگاه اعتراضات گسترده‌ای برگزار کرده و خواستار برکناری علی‌اکبر ولایتی از ریاست این دانشگاه شدند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد صدها دانشجوی دانشگاه آزاد تهران در مقابل ورودی دانشگاه تجمع کرده و با «بی‌لیاقت» خواندن مسئولان، خواستار برکناری علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور خارجه از ریاست دانشگاه آزاد شدند. یکی از دانشجویان با قرائت بیانیه‌ای از دانشجویان خواست با فریاد «درسته» مطالب مطرح شده در بیانیه را تایید کنند و آنها نیز به مانند یک رای‌گیری عمومی به این درخواست پاسخ مثبت داده و فریاد «درسته» سر دادند. از مهم‌ترین مطالبات مطرح شده، برکناری علی اکبر ولایتی، رئیس دانشگاه آزاد، طهرانچی، رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات و دیگر مسئولان دانشگاه آزاد و عذرخواهی ازخانواده‌های قربانیان و همچنین مجوز تاسیس سندیکای دانشجویی مستقل و راه‌اندازی خطوط حمل نقل مستقل و ایمن برای دانشجویان و کاهش شهریه‌ها و هزینه‌های تحصیل بود.

همزمان سخنگوی فراکسیوم اسلامی در مجلس ایران خواستار برگزاری جلسه‌ای در روز سه‌شنبه در مجلس با حضور علی‌اکبر ولایتی برای بررسی این موضوع شد.

به گزارش برخی رسانه‌ها علیرغم برکناری برخی مسئولان، دانشجویان این اقدامات را ناکافی و حیله‌ای برای در امان نگاه‌ داشتن مسئولان عالی‌رتبه دانسته و تاکید کردند که تا برکناری ولایتی دست از اعتراض نخواهند کشید.

روز سه‌شنبه یک اتوبوس حامل دانشجویان در کوهپایه‌های کوه‌های البرز در شمال غرب تهران از مسیر خود خارج شده، واژگون شده و سپس به یک ستون سیمانی برخورد کرد. این موضوع سبب کشته شدن 10 دانشجو و اصابت 20 دانشجوی دیگر شد.

دانشگاه اعلام کرد دلیل این حادثه سکته قلبی راننده اتوبوس بوده است. این ادعا در شبکه‌های اجتماعی از سوی دانشجویان رد شد و آنها دلیل این امر را فرسودگی اتوبوس و ناامن بودن جاده‌ها توصیف کردند.