.
.
.

مقام‌های ایرانی با نقشه افغانستان دنبال چه هستند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاربران افغان در شبکه های اجتماعی به تازگی عکسی را انتشار کردند که شماری از جنرالان ایرانی را با نقشه افغانستان نشان می‌دهد.

کاربران افغان در این زمینه واکنش‌های مختلف نشان داده و نوشتند که دولت ایران به دنبال مهار کردن بندهای آب در غرب افغانستان است و برخی نوشتند که پلان عملیاتی بالای پایگاه نظامی امریکا در ولسوالی شیندند هرات و کمک کردن به طالبان را دارد.

خلیل پارسا کاربر افغان نوشت: «امیدوارم روزی دست‌های مرموز استخبارات ایران از کشور ما کوتاه شود! آنگاه هست که میتوان به پروسه‌های صلح امیدوار شد. در مورد این تصویر برداشت‌ها و تحلیل‌های مختلفی از جانب کاربران فیسبوک ارایه شده و من فکر می‌کنم انگشتان این جنرال ایرانی بالای پایگاه‌های نظامی امریکایی در شیندند و هلمند می‌باشد که البته با در نظر داشت روابط خصمانه و کشمکش‌ها و تهدیدات بین دو طرف دور از تصور نیست که ایرانی‌ها بالای انها پلان‌هایی داشته باشند.»

نجیب الله قاری‌زاده کاربر دیگری نوشت: «شايد هم بدنبال نقشه وراهی باشند كه از كدام طريق طالب‌ها را بيشتر بر عليه دولت افغانستان بتوانند إكمال كنند.»

کاربر دیگر افغان بنام (عزیزی عزیزی) نوشت: «راه‌های تخریب کامل بند کمال خان( در ولایت فراه افغانستان) را جستجو می‌کنند، زیرا شمخانی قبلا گفته بود که ایران بواسطۀ مهار آبها توسط دولت افغانستان سر انجام وارد جنگ نظامی خواهد شد.»

سلیم مهمند کاربری دیگری افغان نوشت: «حتماً روی سقوط یا طرح بزرگ تروریستی در یکی از ولایت‌های جنوب غربی کار می‌کند طوریکه چندی پیش فراه را سقوط دادند.»

مقام‌های ایرانی تا کنون در مورد این عکس چیزی نگفته اند.

قابل ذکر است که ایران بارها از سوی مقام‌های افغانستان و بین‌الملل به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه طالبان متهم شده است. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامی را رد کرده‌اند.

در آخرین مورد، ایالات متحده امریکا قطعاتی از اسلحه را به نمایش گذاشت که مربوط به سلاح‌های ایرانی که نزد طالبان در افغانستان و حوثی‌ها در یمن پیدا شده بود.

پنتاگون این کار را با هدف افزایش فشارها بر ایران عنوان کرد و گفت ایران باید از فعالیت‌های منطقه‌ای خود بکاهد.

از سوی دیگر، محمد عارف شاه جهان والی پیشین ولایت فراه در غرب افغانستان اخیراً گفته بود، دولت ایران در نقطه صفری این ولایت یک مرکز آموزش نظامی برای طالبان دارد که جنگجویان این گروه را آموزش نظامی می‌دهد.