.
.
.

درخواست برکناری مشاور خامنه‌ای در تظاهرات گسترده تهران در اعتراض به کشته شدن دانشجویان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدها نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد و علوم و تحقیقات تهران روز شنبه 29 دسامبر 2018 در اعتراض به کشته شدن 10 نفر از دانشجویان در حادثه اتوبوس، در تهران تجمع کرده و خواستار برکناری علی‌اکبر ولایتی، رئیس دانشگاه آزاد و مشاور علی خامنه‌ای رهبر ایران شدند.

خبرگزاری دولتی ایران گزارش کرد که تعداد دانشجویان معترض در حال افزایش است و آنها خواستار محاسبه مسئولان و مقصران جان باختن دانشجویان هستند.

تعدادی از دیگر رسانه‌های ایران، همچون روزنامه اعتماد در شبکه‌های اجتماعی و در صفحه توئیتر خود تصاویری از معترضانی که خواستار برکناری ولایتی بودند را منتشر کرد.

تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد همزمان با افزایش شمار معترضان، نیروهای امنیتی نیز حضور چشمگیری در دانشگاه علوم و تحقیقات داشته تا مانع از خروج دانشجویان معترض از دانشگاه و کشیده شدن اعتراضات به دیگر مناطق پایتخت شوند.

براساس اعلام قبلی امروز جلسه‌ای در واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود تاموضوع کشته شدن 10 دانشجو و زخمی شدن 20 دانشجوی دیگر بررسی شود.

روز سه‌شنبه یک اتوبوس حامل دانشجویان در کوهپایه‌های کوه‌های البرز در شمال غرب تهران از مسیر خود خارج شده، واژگون شده و سپس به یک ستون سیمانی برخورد کرد. این موضوع سبب کشته شدن 10 دانشجو و اصابت 20 دانشجوی دیگر شد.

دانشگاه اعلام کرد دلیل این حادثه سکته قلبی راننده اتوبوس بوده است. این ادعا در شبکه‌های اجتماعی از سوی دانشجویان رد شد و آنها دلیل این امر را فرسودگی اتوبوس و ناامن بودن جاده‌ها توصیف کردند.

ایران از جمله کشورهایی است که نرخ مرگ و میر در اثر حوادث جاده‌ای در آن بالاست. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2013، ایران از نظر تعداد مرگ و میر در اثر حوادث جاده‌ای به نسبت جمعیت، در رده هفتم جهان قرار داشت.