.
.
.

نماینده کُرد مجلس ایران: یک روز در تقویم ایران به نام قومیت‌ها تعیین شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده کُردِ مجلس ایران خواستار تعیین یک روز ملی در تقویم سالانه این کشور، به نام قومیت‌ها یا لباس‌های محلی شد.

جواد حسینی‌کیا، جمعه 28 دسامبر در گفت‌وگو با ایسنا درباره تعیین یک روز در تقویم سالانه ایران برای حضور مردم با لباس‌های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای ارائه محصولات فرهنگی – قومی گفت: «ایران از قومیت‌ها و مذاهب متنوعی تشکیل شده که همه آن‌ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند. اقوام مختلف و مذاهب گوناگون، شیعه و سنی و غیرمسلمانان هر کدام آداب و سنن زندگی خود را دارند».

حسینی‌کیا ادامه داد: «قوم بختیاری با یک آداب و سننی، کرمانشاهی، کردها، بلوچ و دیگر اقوام و مذاهب با آداب و سنن خاص خودشان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. حسن این زندگی برای نسل جوان اقوام و مذاهب این است که بدانند پیشینیان، بزرگان و اجدادشان با چه آداب و سنن زیبایی زندگی کرده‌اند و این آداب را به فراموشی نسپارند. متاسفانه یکی از کارهایی که «توسعه» انجام می‌دهد این است که ساختارهای فرهنگی بومی – محلی را از بین می‌برد».

این عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر این‌ که نباید اجازه دهیم آداب و سنن پیشینیان‌مان از بین برود بیان کرد: «اگر آداب و سنن اقوام‌مان را به درستی بشناسیم و به رفتار و سلوک اجداد و بزرگان‌مان افتخار کنیم قطعا بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی – اجتماعی‌مان رخت می‌بندد».

وی تعیین یک روز به عنوان روز لباس‌های محلی را دارای پیام‌ها و دستاوردهای مثبتی در حوزه فرهنگ عمومی داخلی و صنعت گردشگری خارجی دانست و افزود: «این اقدام حاوی این پیام به اقوام و قومیت‌های مختلف و به گردشگران خارجی است که ما برای آداب، سنن و فرهنگ اصیل خودمان اهمیت قائلیم. این مسئله می‌تواند ظرفیت خوبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و آشنا شدن آنان با آداب، سنن، گویش، پوشش و اخلاقِ اقوام، قومیت‌ها و مذاهب مختلف و گسترش این آداب و سنن ایرانی به سایر مناطق شهری ایران و سایر کشورهای جهان باشد».

نماینده سنقر در مجلس ادامه داد: «با سفر گردشگران داخلی و خارجی به ویژه در ایام عید نوروز یا مناسبت‌های ملی – قومیتی به مناطق و روستاهایی که هنوز فرهنگ کهن ایرانی در آن‌ها باقی است و مثلا با مشاهده زندگی رومزه حضور زنان در کنار مردانشان برای انجام امور کشاورزی و دامپروری در کوه، دشت، صحرا یا جنگل، نسل جوان گردشگر با این فرهنگ آشنا می‌شوند که این موضوع قطعا دارای آثار کوتاه مدت و بلند مدت فرهنگی و رفتاری خوبی در زندگی این افراد و خانواده‌هایشان خواهد بود که در نهایت موجب ترویج فرهنگ اصیل، کهن و اخلاقی اقوام و قومیتهای ایرانی می‌شود».

به تازگی برخی از مقامات ایرانی خواهان تعیین روزی برای قومیت‌ها در تقویم رسمی شده‌اند. به نظر می‌آید نظام جمهوری اسلامی که پیوسته متهم است شدیدترین سرکوب‌ها را علیه قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی اعمال می‌کند، تحت تاثیر پیگیری‌های فعالان مدنی قومی و فشارهای بین‌المللی اجازه مطرح شدن چنین پیشنهادهایی را داده است.

ولی ملکی نماینده ترک آذری از مشگین‌شهر نیز در مجلس ایران، طی هفته‌ای که گذشت در این باره گفت: «تعیین یک روز ملی در تقویم ایران هم در تحکیم وحدت اقوام و فرهنگ‌های ایرانی تاثیر بسیار خوبی دارد و هم در جذب گردشگران خارجی بسیار موثر است».

نماینده مشگین‌شهر در مجلس ادامه داد: «به جای تهدید باید به اقوام ایرانی به چشم فرصت نگریسته شود. نباید اجازه داد برخی، اقوام و مذاهب ایرانی را تهدید نظام جا بیندازند. وقتی برای اقوام و قومیت‌های مختلف احترام و ارزش قائل شویم».

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: «زبان مادری اقوام، اسرار نهفته در آن و تمثیل‌های موجود در گویش و زبان اقوام و قومیت‌های ایرانی دریچه‌ای از فرهنگ کهن اقوام را بازگو می‌کند اما اگر حکومت به اصالت و خاستگاه اقوام و قومیت‌ها و فرهنگ آنان بی‌توجهی کند بستر پشت کردن اقوام به حکومت مرکزی به وجود می‌آید و کسی که به حکومت خود پشت کند روزی هم به کشورش پشت خواهد کرد».

طیبه سیاوشی رئیس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس نیز از پیگیری تعیین یک روز تحت عنوان روز ملی «لباس‌های محلی» در تقویم کشور خبر داد و گفت: «تعیین چنین روزی بستر بسیار خوب است و آثار ملی و جهانی وسیع به ویژه در حوزه صنعت گردشگری به دنبال دارد. این درحالی است که با وجود تنوع فرهنگی و قومی فراوان، وجوه مختلف این تنوع طی چهار دهه گذشته توسط مدیران کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.»

وی ادامه داد: «می‌توان با اتکا به تنوع قومی، زبانی، پوششی و مذهبی اقوام، گویش‌ها، پوشش‌ها و فرهنگ‌هایِ مختلف ایرانی را گرد هم جمع کرد و بستر خشنودی و رضایت روحی، روانی و فرهنگی جامعه را به وجود آورد، باید به‌عنوان سرمایه به آن نگریست و در سطح کلان بستر آن را به وجود آورد».