.
.
.

سفیر ایران در بغداد درپی سفر ترامپ به عراق: همه مستشاران نظامی ایران از عراق بازگشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفیر ایران در بغداد روز جمعه با تاکید بر شکست داعش در عراق، اعلام کرد همه مشاوران نظامی ایرانی از عراق به کشورشان بازگشتند. این اظهارات دو روز پس از سفر چند ساعته و بدون اطلاع قبلی ترامپ از عراق ابراز می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، ایرج مسجدی، جمعه 28 دسامبر در جمع تعدادی از دانشجویان و فعالان رسانه‌ای عراق در بغداد گفت: جمهوری اسلامی ایران به محض اعلام پیروزی بر داعش و پایان تهدید تروریستی در عراق، تمامی مشاوران نظامی خود را از این کشور بیرون کشیده و همه آنها به ایران بازگشته‌اند.

وی با انتقاد از ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق بیان کرد: «برخلاف جمهوری اسلامی ایران، آمریکا به رغم پایان داعش، همچنان نیروهای خود را در منطقه حفظ کرده و به جای اعلام پایان ماموریت نظامی نیروهایش، در برخی مناطق در حال تقویت پایگاه و پادگان‌های نظامی‌اش و ایجاد مواضع جدید است.»

سفیر ایران در عراق، خروج نظامیان آمریکا از سوریه را در چارچوب سیاست راهبردی واشنگتن در منطقه دانست و توضیح داد: «سیاست راهبردی آمریکا در منطقه، ایجاد بی‌ثباتی و بحران در منطقه است. آمریکایی‌ها نمی‌خواهند داعش و تروریسم در منطقه از بین برود بلکه می‌خواهند آن را مدیریت کنند تا منطقه همواره در شرایط التهاب و بحران باقی بماند.»

گفتنی است، عراق دسامبر 2017 با برخورداری از حمایت ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا، آزادسازی اراضی این کشور را از اشغال گروه تروریستی داعش اعلام کرد اما فعالیت پراکنده اعضای این گروه تروریستی در نقاط مختلف عراق به ویژه شمال، غرب و مناطق اطراف بغداد ادامه داشت.

«کلنل شان رایان» یکی از سخنگویان ائتلاف بین‌المللی آمریکا علیه داعش در اوت 2018 در یک کنفرانس خبری در ابوظبی (امارات) گفت: «ایالات متحده آمریکا همچنان در عراق برای بازسازی مناطقی که تحت کنترل داعش بوده اند باقی می‌ماند. او گفت «دلیل اصلی ادامه حضور ما در عراق پس از شکست داعش، ادامه اقدامات تثبیت کننده‌ در این کشور است.»

ایران و متحدانش اما شکست دادن داعش را به خود منسوب می‌کنند.

خروج نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان از جمله شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بود. وی به تازگی دستور خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را صادر کرد. اما زمان و نحوه خروج نظامیان هنوز دقیقا مشخص نیست. پیش‌بینی می‌شود که روند خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه ظرف چند هفته آینده آغاز و چندین هفته به طول انجامد.