.
.
.

فعال کارگری: در صداوسیما جلیقه‌زردهای فرانسوی از کارگران ایرانی معترض مهمترند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعال صنفی کارگران فلزکار و مکانیک با بیان اینکه در صداوسیمای ایران جلیقه زردهای معترض فرانسوی از کارگران معترض ایرانی مهمترند گفت که مالیات‌های مردم در صداوسیما در خدمت محرومان نیست و این رسانه، به ویترینی برای تجارت و تبلیغات سرمایه‌داری بدل شده است، او از بی‌اعتنایی به کارگران و مطالبات‌شان گله‌مند شد و خواست که این رسانه صدای کارگران را بشنود.

مازیار گیلانی‌نژاد، دوشنبه 24 دسامبر، در انتقاد از رویکردهای کارگری صداوسیما به خبرگزاری ایلنا گفت: «چرا اخبار اعتراضات کارگران شوش و اهواز، در رسانه ملی کامل و به موقع پوشش داده نشد؟ چرا کارگران سهمی از رسانه‌ای که خودشان مالیات آن را می‌پردازند، ندارند؟»

وی افزود: «ما کارگران از پوشش اخبار کارگری در رسانه ملی راضی نیستیم. در روزهای اخیر خبرنگاران صداوسیما در فرانسه، از تظاهرات و اعتراضات کارگران فرانسوی اخبارِ لحظه به لحظه می‌فرستند و جنبه‌های مختلف این اعتراض از برخورد پلیس گرفته تا واکنش‌های معترضان را پوشش دقیق خبری می‌دهند.»

کارگران مالیات به صداوسیما می‌دهند اما سهمی در آن ندارند

گیلانی‌نژاد ادامه داد: «جالب اینجاست که بیش از یک ماه بود که کارگران گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه به خیابان آمده و اعتراض می‌کردند و صدای اعتراضشان؛ ایران را درنوردیده تا جایی که همه اقشار و طبقات با این کارگران، اعلام همدردی می‌کردند اما در رسانه ملی به جز چند خبر و گزارش محدود آن هم دیرهنگام دیگر موضوعی از اعتراضات کارگری به سمع و بصر نمی‌رسد؛ چرا؟ سوال ما از مسئولان صداوسیما این است که چرا کارگران سهمی در رسانه ملی که خود مالیات آن را می‌دهند، ندارند؟!»

در صداوسیما جلیقه‌زردها از کارگران معترض مهمترند

وی با بیان اینکه آیا جلیقه‌زردهای فرانسوی اخبارشان مهمتر از هفت تپه و فولاد اهواز است؟، افزود: «راستی تصمیم‌گیران در صداوسیما چگونه سیاست‌گذاری می‌کنند؟! نمی‌دانند مخاطباشان از چه طیفی هستند؟ آیا نمی‌دانند بیش از 42 میلیون نفر از جمعیت کشور –بیش از نیمی از جمعیت- متعلق به جامعه‌ی کارگری‌ست؟!»

این فعال کارگری معتقد است؛ بی‌توجهی رسانه ملی به مطالبات کارگران، مسبوق به سابقه است و اظهار کرد: «سال گذشته در همین ایام یک تومار با هزار امضا از کارگران عسلویه را به صداوسیما تحویل دادیم و از شبکه دو به ویژه اخبار 20:30 خواستیم که به عسلویه بیایند و مشکلات کارگران را از نزدیک پوشش دهند که متاسفانه تا این لحظه، این درخواست جمعیِ کارگران، هنوز اجابت نشده ‌است.»

وی با بیان اینکه متاسفانه مالیات‌های مردم در صداوسیما در خدمت محرومان نیست و این رسانه، به ویترینی برای تجارت و تبلیغات سرمایه‌داری بدل شده است، گفت: «بی‌اعتنایی به کارگران و مطالبات‌شان، نمی‌تواند مشکلات را حل کند؛ پس بهتر است صدای کارگران شنیده شود.»

پیش از این و همزمان با پخش اعترافات چند نفر از کاربران اینستاگرام در تلوزیون ایران ده‌ها تن از مخالفان جمهوری اسلامی در نامه‌ای به مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، خواستار اعمال تحریم‌ علیه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شدند.

این مخالفان با اشاره به مواردی از آن‌چه «نقض حقوق بشر»، نحوه خبررسانی، ارسال پارازیت و نیز رواج اهداف «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی می‌نامند، خواستار آن شدند که آمریکا تعلیق تحریم‌های صدا و سیما را تمدید نکند.

امضاکنندگان نامه به وزارت خارجه آمریکا گفته بودند موضوع نقض حقوق بشر توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی، همچنان مورد توجه کافی قرار نگرفته‌است: «رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، از جمله با پخش اعترافات اجباری، همچنان به نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد».

رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران از سال 2012 به این سو هدف تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفت، باراک اوباما و نیز دونالد ترامپ تا کنون، تعلیق‌های شش ماهه علیه این تحریم‌ها را تمدید کردند.