.
.
.

شهردار تهران: بیش از 4500 تهرانی با آلودگی هوا در یک سال جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شهردار تهران با اشاره به اینکه در سال 2015، 4573 نفر بر اثر ذرات معلق بالای 2.5 میکرون در تهران از دنیا رفته‌اند، از مراجعه سالانه 1494 نفر به بیمارستان به دلیل بیماری‌های تنفسی و آلودگی خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، سه شنبه 25 دسامبر «پیروز حناچی» در جریان بازدید از ایستگاه دولت آباد خط شش مترو اظهار کرد: «در تهران سالانه 57 هزار نفر به طور طبیعی فوت می‌کنند. فوت 1200 نفر که عمدتا مردان در سنین کار و کودکان بالای پنج سال را شامل می‌شوند که این فوتی ها ناشی از حوادث هم است. همچنین 400 نفر به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی از دنیا می‌روند».

50 درصد تهرانی ها کلسترول بالا دارند

شهردار تهران ادامه داد: « 9.3 درصد تهرانی‌ها دیابت دارند و 50 درصد آنان اساسا از اینکه دیابت نوع دو دارند، اطلاع ندارند پایین ترین سطح کنترل زیست سالمندان را در تهران داریم که شاید عدم پوشش همگانی بیمه یکی از دلایل آن باشد. 50 درصد جمعیت کلسترول بالا و 30 درصد تری‌گلیسیرید بالا دارند».

وی افزود: «از هر پنج تهرانی یک نفر فشار خون دارد که این آمار یک میلیون و 700 هزار نفر را شامل می‌شود شیوع پرفشاری 19 درصد است و 36.1 درصد این افراد از فشار بالای خود اطلاع دارند از هر هشت تهرانی یک نفر فشار خون دارد و از آن مطلع نیست. در سال 2017 مرگ بیش از 1400 نفر به خاطر سکته قلبی ناشی از فشار خون گزارش شده است».

حناچی در ادامه گفت: «در سال 2015، 4573 نفر بر اثر ذرات معلق بالای 2.5 میکرون از دنیا رفته‌اند. سالانه 1494 نفر به دلیل بیماری‌های تنفسی و آلودگی به بیمارستان مراجعه می‌کنند. در سال 2015 ذرات معلق نسبت به قبل کاهش یافته و با این وجود این آمار 3.1 برابر استانداردهای جهانی است».

شهردار تهران اضافه کرد: «در 239 روز در تهران ذرات معلق بیش از حد استاندارد داشته‌ایم همچنین 102 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 9 روز اضطراری داشته‌ایم. 19.3 درصد تهرانی‌ها چاق هستند و این آ‌مار 1.7 برابر در بانوان بیشتر است در افراد 55 سال به بالا هم بیش از 35 درصد است. 50 درصد تهرانی ها 50 درصد کمتر از حد استاندارد سبزی مصرف می‌کنند و از هر پنج تهرانی یک نفر به اندازه کافی واحد میوه دریافت می‌کنند».

آلودگی هوا در تهران و برخی دیگر از شهرهای بزرگ ایران، بارها در طول سال از مرز ناسالم عبور می کند و حتی منجر به تعطیلی مدارس و اجرای طرح های محدودکننده ترافیکی می شود.

«عباس شاهسونی» سرپرست گروه«سلامت هوا» در مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ایران، با اشاره به عوارض کوتاه و بلندمدت آلودگی هوا بر سلامت شهروندان، هشدار داد: «آلودگی هوا، سرطان‌زای قطعی است».

این مقام وزارت بهداشت با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی گفت: «آلودگی هوا در طولانی مدت باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های ریوی و افزایش خطر مرگ می‌شود».

پایگاه اینترنتی «کنترل کیفیت هوا» پیش از این اعلام کرد: «شهر تهران در سال 2017 تنها 12 روز هوای پاک داشته است».

خودروهای فرسوده، موتورسیکلت‌های دودزا و تردد شبانه‌ی کامیون‌های فرسوده در خیابان‌های پایتخت از دلایل افزایش آلودگی هوای این کلان‌شهر است.