.
.
.

«شکنجه شدید اسماعیل بخشی فعال کارگری شرکت نیشکر هفت تپه»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از بستگان اسماعیل بخشی فعال کارگری شرکت نیشکر هفت تپه خبر داد این کارگر «به شدت شکنجه شده و به دلیل خوراندن داروهای اعصاب و روان به وی، دچار توهم شده است.»

شاهد علوی روزنامه نگار، شنبه 22 دسامبر در شبکه‌های اجتماعی خبر داد که یکی از خویشاوندان اسماعیل بخشی درباره وضعیت وی گفت: «پس از بازداشت 25 روزه اسماعیل بخشی با باتوم وی را کتک و به بخش‌های حساس بدنش شوکر زده‌اند. حساب‌های بانکیش مسدود شده و از کارش اخراج شده است.»

همچنین گفته شده «در اثر داروهای اعصاب و روان که هنگام بازداشت به او خورانده بودند دچار توهم شده و فکر می‌کند هنوز در بند است و آزاد نشده است.

بر اساس این گزارش «او موقع نشستن، راه رفتن و خوابیدن دچار مشکل است که احتمال دارد به دلیل شکستگی دنده‌هایش باشد و به دلیل توقیف حساب‌هایش دچار مشکل مالی شده و نمی‌تواند خود را درمان کند.»

این منبع آگاه افزود: «اسماعیل بخشی و خانواده‌اش تهدید شده‌اند که حق ندارند با کسی ارتباط برقرار کنند و محدودیت‌های شدید امنیتی بر آنها اعمال شده است.»

فرزانه زیلابی وکیل مدافع اسماعیل بخشی پس از آزادی وی در تاریخ 12 دسامبر 2018 به خبرگزاری ایسنا گفت: «اسماعیل بخشی یکی از فعالان کارگری بازداشتی شرکت نیشکر هفت‌تپه با تودیع وثیقه به میزان 400 میلیون تومان آزاد شد.»

اسماعیل بخشی که دیگر به عنوان یک رهبر کارگری شناخته می‌شود شعار «نان، کار، آزادی و اداره شورایی» را در تجمعات اعتراضی مطرح کرده بود. امروزه نه فقط کارگران هفت‌تپه و فولاد، بلکه بسیاری از کارخانجات و ده‌ها هزار کارگر با معضل تعطیلی کارخانه‌هایی روبرو هستند که به بخش خصوصی واگذار شده‌ و در نهایت این کارخانجات یا تعطیل شده و یا در آستانه‌ی تعطیلی هستند. کارخانه هپکو یک نمونه برجسته دیگر است.

وکیل مدافع اسماعیل بخشی در خصوص اتهامات مطرح در رابطه با موکلش بیان کرد: «در مجموع ایشان سه اتهام داشتند که دو اتهام وی در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش مطرح شده بود که یکی اخلال در نظم عمومی بوده و اتهام دیگر مبنی بر اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بوده است.»

وی گفت: «اتهام دیگری که در شعبه 12 بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز مطرح می‌باشد مشارکت در تشکیل گروه برای بر هم زدن امنیت ملی بوده است.»

پیش از این ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویس ایرانی نیز در سال 2012 توسط پلیس فتا دستگیر شد. او به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس بوک بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده بود. در مدت بازجویی به شدت از سوی پلیس فتا شکنجه شد و در همین جریان درگذشت و در گورستان رباط کریم به خاک سپرده شد. عموی ستار بهشتی در گفتگو با سایت سحام نیوز گفته‌ است زمانی که از مسئولان، علت مرگ را جویا شدند به آن‌ها گفته شد: «خفه شوید و به شما ربطی ندارد.»