.
.
.

پایه‌های یک پل تاریخی در ایران به سرقت رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بخشدار جاجرود شهرستان پردیس استان تهران از به سرقت رفتن بخشی از پایه های سنگی پل تاریخی و ثبت ملی این منطقه با 850 سال قدمت خبر داد و اعلام کرد که استحکام این پل به خطر افتاده است.

محسن قاصدی، دوشنبه 24 دسامبر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: «ترک های زیادی در بخش‌های زیرین و پایه های کناری این پل مشاهده می شود».

بخشدار جاجرود ادامه داد: «سرقت سنگ‌های پایه پل، تردد خودروهای سنگین و بارندگی‌های اخیر میزان آسیب دیدگی پل را افزایش داده و احتمال تخریب پل جاجرود در آینده ای نزدیک بسیار زیاد است».

وی با اشاره به نامه نگاری و پیگیری های انجام شده در این زمینه بیان کرد: «از دو سال گذشته مشکلات پل را به سازمان میراث فرهنگی گزارش داده ایم و بر اساس اعلام این سازمان آنها بودجه ای برای بازسازی پل ندارند و در صورتی که بخشداری جاجرود و دهیاری سعیدآباد هزینه مرمت پل را تقبل کنند کارشناسان میراث فراهنگی ناظر بر اجرای کار خواهند بود».

قاصدی گفت: «با وجود آنکه پل تاریخی شاه عباسی جاجرود در فهرصت آثار ملی به ثبت رسیده اما از ابتدا تا انتهای پل تابلویی برای معرفی این اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی نصب نشده در حالی که نگهداری و مرمت بناهای تاریخی ثبت شده بر عهده سازمان میراث فرهنگی است».

گفتنی است این پل که با عنوان «شاه عباسی» جاجرود نیز شناخته می شود در روستای سعیدآباد قرار دارد و از آثار دوران سلجوقی به شمار می رود