.
.
.

خبرهای ضد و نقیض درباره درگذشت هاشمی شاهرودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دوشنبه 24 دسامبر خبرهای ضد و نقیضی درباره وضعیت جسمی آیت‌الله ممحمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران منتشر شد.

در حالی که برخی منابع و خبرگزاری‌ها، از درگذشت هاشمی شاهرودی که به خاطر وخامت وضعیت جسمی به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان خاتم الانبیاء تهران منتقل شد خبر داده بودند، اما منابع دیگر پس از آن، این خبر را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) هادی کاظمی رئیس بیمارستان خاتم‌الانبیا در گفت ‌و گو با خبرنگاران حاضر در بیمارستان گفت: «اتفاق جدیدی نیفتاده و حال ایشان همانند چند روز گذشته است».

وی در واکنش به اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی گفت: «ایشان در قید حیات و زیر دستگاه هستند».

کاظمی تصریح کرد: «من همین الان از آی سی یو آمده‌ام، حال‌شان مثل دیروز است که زیر دستگاه مراقبتی بودند، امروزم هم همین طور است».
وی تاکید کرد: «من خبر فوت ایشان را تکذیب می کنم».

خبرگزاری تسنیم که ابتدا خبر درگذشت هاشمی شاهرودی را منتشر کرده بود هم به نقل از یکی از اعضای تیم پزشکی نوشت: « از لحاظ پزشکی امکان حیات ایشان وجود ندارد اما خبر فوت را باید خانواده ایشان اعلام کنند».

هاشمی شاهرودی متولد 1948 در شهر نجف عراق است. او سیاستمداری ایرانی بود که علاوه بر ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو فقیه شورای نگهبان قانون اساسی، نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم بود.

شاهرودی پیش از این به مدت 10 سال ریاست دستگاه قضایی ایران را بر عهده داشت.

هاشمی شاهرودی دوران تحصیلش را در نجف گذران و از شاگران محمد باقر صدر از مراجع شیعیان در عراق و روح‌الله خمینی بنیانگذار نظام ایران هم به شمار می‌آید.

بسیاری از هاشمی شاهرود به عنوان جانشین احتمالی علی خامنه‌ای در رهبری ایران یاد می‌کردند.

بستری در آلمان وم اعتراضات ایرانیان

هاشمی شاهرودی سال گذشته برای ادامه درمان مدتی در آلمان بستری شد. حضور او در آلمان باعث شد تعداد زیادی از ایرانیان مقیم این کشور در برابر کلینیک علوم مغز و اعصاب که در آن بستری بود، دست به تظاهرات بزنند.

پس از این اعتراضات و نقدهای وارد شده به مجید سمیعی پزشک و جراح مغز و اعصاب ایرانی هاشمی شاهرودی با بخش فارسی بی‌بی‌سی مصاحبه‌ای انجام داد و در آن گفت که به دلیل دوری از سیاست، وی را نمی‌شناخته‌است.

سمیعی در ادامه هم با انتشار پستی در اینستاگرامش نوشت که «هر پزشکی که در معالجه بیمارش جنس، نژاد، گرایش جنسی، سیاسی یا هر مولفه دیگری را لحاظ کند می‌باید کار طبابت را کنار بگذارد».

با بالا گرفتن اعتراض‌ها گزارش شد که فولکر بک عضو حزب سبزها و نماینده پیشین پارلمان آلمان، از محمود هاشمی شاهرودی به صورت رسمی به اتهام «قتل» و «جنایت علیه بشریت» شکایت کرده‌است. اما شکایت به سرانجام مشخصی نرسید و هاشمی شاهرودی دو روز بعد خاک آلمان را به مقصد ایران ترک کرد.

هاشمی شاهرودی مدتی بعد در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به اصرار پزشکان به آلمان سفر کرده و خودش مخالف آن بوده‌است.