.
.
.

دعوا بر سر پرش ظریف از «نابودی رژیم صهیونیستی» به «کی گفتیم اسرائیل را نابود می‌کنیم؟»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به دلیل انکار قصد کشورش برای «نابودی اسرائیل» از سوی سپاه پاسداران و رسانه‌های اصولگرای نزدیک به رهبر ایران مورد انتقاد قرار گرفته است.

جواد ظریف روز شنبه 22 دسامبر 2018 در گفتگو با روزنامه فرانسوی لو پوئن اظهارات مقامات مختلف کشورش درباره ضرورت نابودی اسرائیل را انکار کرد و گفت: « ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ کس چنین حرفی نزده است.»

او در پاسخ به سوالی درباره اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق این کشور در سال 2007 درباره ضرورت محو اسرائیل، توضیح داد: « نه، وی نیز چنین حرفی نزده است. وی حرف امام را یادآوری کرد که گفته بود: " اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد ". وی نگفته بود که " می خواهد آنرا نابود کند! ". وی گفته بود که اسرائیل با این سیاست هایی که دنبال می کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد.»

لو پوئن توضیح داد که سخنان جواد ظریف با اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران تناقض داد. وبگاه رهبر ایران در 3 ژوئن 2018 از قول او نوشت که اسرائیل یک غده سرطانی است که باید از صفحه روزگار محو شد. رهبر ایران در جایی دیگری نیز وعده داده بود که اسرائیل 25 سال آینده را نبیند.

اظهارات جواد ظریف و انکار تلاش ایران برای محو اسرائیل از سوی خبرگزاری فارس مورد انتقاد قرار گرفت. این خبرگزاری ویدئویی از سخنان آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران منتشر کرد که نشان می‌دهد او پیش از انقلاب و زمانی که در فرانسه در تبعید به سر می‌برد، خواستار نابودی اسرائیل بود.

دیگر رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان نیز ویدئوهایی از آیت‌الله خمینی و دیگر مسئولان ایران درباره شعار «مرگ بر اسرائیل» که همه جا و حتی روی موشک‌های ایرانی درج می‌شود، منتشر کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهارات وزیر امور خاجه ایران را محکوم کرد و گفت: « این چنین حرف‌هایی دروغ و تحریف است. امام گفت اسرائیل باید از بین برود.»

خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران نیز با انتشار مطلب « ظریف: ما کی گفتیم که اسرائیل را نابود می کنیم؟» عنوان کرد که این سخنان پیامدهای داخلی و خارجی دارد.

فعالان شبکه‌های اجتماعی با انتشار مطالبی در ذیل هشتگ #ZarifIsALiar به معنای «ظریف دروغگو است» عکس‌ها، ویدئوها و پلاکاردهای متعددی منتشر کردند که حاوی شعارهای رژیم ایران درباره ضرورت نابودی اسرائیل است.

این هشتگ پیش از آن نیز در پی سخنرانی جواد ظریف در اندیشکده روابط خارجی در نیویورک درباره تحت ظلم نبودن اقلیت‌ها در ایران، نبود حجاب اجباری و دستگیر نشدن افراد به دلیل اظهار نظر در ایران، ترند شده بود.

از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران در سال 1979، شعار مرگ بر اسرائیل در دستور کار این رژیم و مقامات آن قرار گرفت. با اینحال برخی بر این باورند که این شعارها بیشترین کمک را به اسرائیل کرد تا دوستی و همدردی دولت‌ها و مردم دیگر نقاط جهان را به دست آورد. برخی دیگر این شعار را یک شعار دروغین می‌دانند و به روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی پنهانی تهران و تل‌آویو اشاره می‌کنند که در دهه هشتاد میلادی با برملاش شدن قضیه «ایران‌گیت» و فروش اسلحه به ایران از سوی اسرائیل در جنگ ایران و عراق، فاش شد.

رژیم ایران در 4 دهه گذشته شعار «راه قدس از کربلا می‌گذرد» را به طور دائم تکرار می‌کرد ولی چندی پیش، علی رضا پناهیان، یکی از فرماندهان مقر استراتژیک عمار سپاه پاسداران گفت که «راه قدس از مکه و مدینه می‌گذرد».