.
.
.

500 هزار نفر سرطانی در ایران و افزایش سالانه 100هزار بیمار جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیر انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران اعلام کرد حدود 500 هزار نفر در ایران با سرطان زندگی می‌کنند و سالانه حدود 100 هزار بیمار جدید به این افراد اضافه می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، چهارشنبه 19 دسامبر، حسین فودازی در سومین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوآنکولوژی و سیزدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژِی ایران در هتل المپیک گفت: «این 500 هزار نفر کسانی هستند که یا طی یک سال اخیر بیماری شان تشخیص داده شده و مراحل درمان خود را پشت سر می گذارند یا اینکه سالیان قبل درمان شده اند».

وی افزود: «بر اساس آخرین آمارها سالانه حدود 95 تا 100 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور داریم و پس از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان ها دومین عامل مرگ و میر در کشور هستند».

فودازی با بیان اینکه سالانه 30 تا 35 هزار نفر به دلیل سرطان در کشور جانشان را از دست می‌دهند بیان کرد: «در حال حاضر 450 تا 500 هزار نفر مبتلا به سرطان هستند که یا درمان شده یا بیماری آنها تازه تشخیص داده شده است».

دو برابر شدن سرطان در ایران تا 15 سال دیگر

فودازی تاکید کرد: «بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تا 15 سال دیگر میزان بروز موارد جددید ابتلا به سرطان در ایران به دو برابر خواهد رسید. این افزایش به دو دلیل رخ می دهد. بالا رفتن هرم سنی جمعیت در کشور از جوان به سمت میانسالی و مجموعه مشکلات ناشی از آلودگی‌های زیست محیطی، تغذیه و سبک زندگی ناسالم».

دبیر انجمن کلینیکال آنکولوژی تصریح کرد: «افراد در صورت مواجه شدن با هر توده قابل لمسی در بدنشان یا خونریزی در مدفوع، کاهش وزن شدید یا سرفه‌هایی که بیش از دو هفته طول بکشد حتما به پزشک مراجعه کنند و پیگیری‌های لازم را انجام دهند. چرا که سرطان بیماری است که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام می‌توان تا حد زیادی آن را کنترل و درمان کرد».

وی ادامه داد: «بنابراین افراد می‌توانند با مصرف غذاهای سالم، تحرک بدنی و ورزش تا حدود زیادی از بروز این بیماری در خود پیشگیری کنند».

سازمان ملل متحد در گزارشی جدید اعلام کرد ابتلا به سرطان تا سال 2013 نیم برابر افزایش یافته و سالانه به 21.6 میلیون نفر در سرتاسر جهان خواهد رسید. بر اساس گزارش RTE، این گزارش توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، ‌IARC تالیف شده‌ است که بر اساس آن آمار مرگ و میر ناشی از سرطان سالانه و همراه با افزایش جمعیت جهان، بالا رفتن سن و گرایش به عادت‌های خطرناک در سبک زندگی انسان‌ها از 8.2 میلیون نفر به 13 میلیون نفر خواهد رسید.

این گزارش در آستانه روز جهانی سرطان منتشر شد و با همکاری بیش از 250 دانشمند از 40 کشور مختلف جهان نوشته شده‌است. طی 6 سال گذشته این اولین گزارشی است که از چنین دیدگاهی به بیماری سرطان پرداخته‌ است.