.
.
.

محمد رضا خاتمی تحت تعقیب قضایی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که محمدرضا خاتمی دبیرکل پیشین حزب اصلاح طلب جبهه مشارکت ایران اسلامی به دلیل سخنانش درباره «تقلب» در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2009 ایران تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

به گزارش رسانه‌های ایران، دولت‌آیادی چهارشنبه 19 دسامبر در یک نشست خبری گفت که محمدرضا خاتمی به دادسرا احضار شد و در پاسخ به سوالی درباره مدارک خود در زمینه وقوع تقلب در انتخابات، «به اظهارات زید و عمرو استناد می‌کرد».

دولت‌آبادی افزود: «این فرد تحت تعقیب قرار گرفته و پرونده اتهامی در شرف صدور کیفرخواست است».

محمود رضا خاتمی حدد دو ماه پیش در یک گفت‌وگوی اینترنتی با برنامه «رو در رو» گفت که در انتخابات سال 2009 تقلب روی داده است. او با بیان این‌که به صندوق‌ها «هشت میلیون رای» اضافه شده، افزود که این اطلاعات را از «افراد مطلع جناح مقابل» (اصولگرایان) به دست آورده است.

پس از انتشار این سخنان، خاتمی به دادستانی احضار شد.

اشاره او به انتخابات جنجال برانگیز ریاست‌جمهوری سال 2009 میلادی است که محمود احمدی نژاد پیروز آن اعلام شد. پس از آن اعتراض‌هایی در اکثر مناطق ایران به ویژه از سوی اصلاح طلبان آغاز شد که می‌گفتند در انتخابات تقلب روی داده است.

حاصل سرکوب این اعتراض‌ها در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها، ده‌ها کشته و صدها زندانی بود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات و زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی، بیش از 7 سال است که در حبس خانگی به سر می‌برند.