فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدئو...رقص دانشجویان دختر در حضور مردان در دانشگاه الزهرا جنجال آفرید

  منبع: دبی-العربیه.نت

  کاربران ایرانی در فضای مجازی فیلمی را منتشر کردند که در آن تعدادی از دانشجویان دانشگاه دخترانه الزهرا در یک همایش می‌رقصند در حالی که مردان در صندلی‌های ردیف جلوی سالن حضور داشتند.

  ویدیویی که سه‌شنبه 18 دسامبر در فضای مجازی ایران منتشر شد به دلیل ممنوعیت رقصیدن در اماکن عمومی به ویژه توسط زنان، حاشیه‌های زیادی به همراه داشت. بر اساس گزارش ایسکانیوز، دانشگاه الزهرا دومین همایش ملی دانشجویی انجمن علمی رفتار حرکتی و روان‌شناسی ورزشی ایران را در سالن دکتر تورانی برگزار کرد.

  واکنش مدیر روابط عمومی دانشگاه الزهرا

  لعبت درخشانی مدیر روابط عمومی دانشگاه الزهرا در گفت‌وگو با ایسکانیوز درباره حواشی به وجود آمده از رقص دانشجویان دختر گفت: «در همایشی که برگزار شد دانشجویان دانشگاه الزهرا حرکات ورزشی انجام دادند که برخی از رسانه‌ها به اشتباه فیلمی را با عنوان رقص دانشجویان منتشر کردند.»

  وی افزود: «این همایش با محوریت همایش ملی دانشجویی انجمن علمی رفتار حرکتی و روان‌شناسی ورزشی ایران برگزار شد و برخی رسانه‌ها به اشتباه به این موضوع دامن زدند.»

  درخشانی اظهار کرد: «جالب اینجاست که همان رسانه‌ها نخستین همایش مهارت‌های ورزش برای تونیک با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین و هیأت ورزش های همگانی آن استان را منتشر کرده بودند.»

  روابط عمومی دانشگاه الزهرا بیانیه‌ای در همین خصوص صادر کرد که در آن ضمن تلاش برای توجیه این رقص سعی کرد آن را ورزشی معرفی کند که در ایران مجاز است. در این بیانیه آمده: «برخی از رسانه‌ها با انتشار فیلم کوتاهی در فضای مجازی مدعی «رقص دسته جمعی دانشجویان این دانشگاه در مراسم شب یلدا» شده‌اند. این درحالی است که فیلم منتشر شده مربوط به دومین همایش ملی دانشجویی «انجمن علمی رفتار حرکتی و روان شناسی ورزشی ایران» است که بخشی از آن به بررسی تاثیر ورزش «برایتونیک» بر سلامت بانوان اختصاص داشته و در این بخش چند دانشجو با لباس ورزشی به اجرای نمایشی «برایتونیک» پرداختند. «ورزش برای تونیک» با الهام از کدگذاری بین‌المللی حروف الفبا طراحی شده است. وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی در سال 1391 این ورزش را به رسمیت شناخته و در سال 1392 انجمن «برایتونیک» به عنوان زیرمجموعه فدراسیون ورزش های همگانی فعالیت خود را آغاز کرده است و در نقاط مختلف کشور هواداران بسیاری دارد.»

  هر نوع حرکات موزون در ایران؛ ممنوع

  علی مجد آرا رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی ایران پیش از این در پاسخ به چرایی ممنوعیت زومبا در ایران که یک نوع ورزش با حرکات موزون است گفت: «ابلاغی که ما کردیم مربوط به امسال نیست. تقریبا از دو سال پیش استارت این کار زده شد و از همان موقع هم زومبا در ایران ممنوع شد. قبلا هم عرض کردم فعالیت‌هایی مانند زومبا، اجرای حرکات موزون و رقص به هر شکل و عنوان، فاقد وجاهت قانونی است و از این رو تصمیم به منع اجرای این ورزش‌ها گرفته شده است.»

  وی در پاسخ به اینکه نمی‌شود شرایطی فراهم شود که تحت یک سری چارچوب‌های خاص این رشته فقط برای بانوان فعالیت داشته بیان کرد: «هرگز. چارچوب‌هایی که ما در ایران اسلامی داریم مشخص است. من از شما یک سوال می کنم آیا در ایران به صورت رسمی کلاس رقص داریم؟ کلاس رقصی که مجوز داشته باشد؟ زومبا همان رقص است و در این چند ساله همه باشگاه‌هایی که فعالیت می‌کردند غیررسمی بوده است.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران