.
.
.

حمایت فعالان «جنبش مخالفت با انتقال آب کارون» از کارگران فولاد اهواز

با الهام گرفتن از جلیقه زردهای فرانسوی: «دولت در حال ادرار کردن روی ماست اما رسانه‌ها می‌گویند باران می‌آید»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سی و ششمین روز اعتراضات کارگران فولاد اهواز با حضور فعالان جنبش مخالفت با انتقال آب کارون که دست نوشته‌ای با این شعار؛ «کارگران و کارون قربانیان خصوصی‌سازی» را حمل می‌کرند، همراه بود.

شنبه 15 دسامبر، پس از گذشت بیش از یک ماه از آغاز اعتراضات کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز، فعالان محیط زیست استان نیز با اعلام مخالفت مجدد خود با انتقال آب از سرشاخه های کارون، ضمن حضور در تظاهرات کارگران، حمایت خود را از مطالبات آنان اعلام کردند.

حمل شعار معترضان جلیقه زرد فرانسوی در تظاهرات صنایع فولاد اهواز
حمل شعار معترضان جلیقه زرد فرانسوی در تظاهرات صنایع فولاد اهواز

فعالان جنبش مخالفت با انتقال آب کارون در حالی کارون و کارگران را قربانی خصوصی‌سازی دانستند که تمامی طرح‌های انتقال آب کارون توسط شرکت‌های در ظاهر خصوصی متعلق به سپاه پاسداران اجرا شده‌اند.

این نخستین بار است که فعالان و مطالبه‌گران غیرکارگری با حضور در میان کارگران ضمن مطرح کردن خواسته‌های خود از مطالبات کارگران نیز حمایت می‌کنند.

«جنبش مخالفت با انتقال آب کارون» پیوسته به طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های رودخانه کارون معترض بوده و آنها را ظالمانه و نابودکننده محیط زیست منطقه می‌داند.

کارگران امروز شعارهایی مانند: «کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو؟»، «همشهری به گوش باش ما کارگریم نه اوباش»، «کشور ما دزدخونه است توی جهان نمونه است» سر دادند. همچنین روی یکی از بنرهایی که حمل می‌کردند نوشته شده بود: «آیا سکوت مسئولان نشانه همراهی آنها با مافیا نیست؟!» و با الهام گرفتن از اعتراضات جلیقه زردهای فرانسوی برای یکی دیگر از بنرها شعار: «دولت در حال ادرار کردن روی ماست اما رسانه‌ها می‌گویند باران می‌آید» انتخاب شده بود.

مطابق اخبار منتشر شده تاکنون پرسنل این شرکت به دلیل تداوم اعتراضات به شکل‌های مختلف مورد اتهام و تهدید قرار گرفته‌اند تا به حضور خود در خیابان‌ها پایان دهند.

مطالبات کوتاه مدت کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز «پرداخت شدن حقوق» است و مطالبات بلندمدت آنها نیز شامل؛ «دولتی شدن دوباره شرکت و باز پس گرفتن آن از بخش خصوصی»، «استمرار تولید و ورود مستمر شمش و اسلب فولاد»، «راه‌اندازی تمام خطوط تولید و تهیه تجهیزات و قطعات مورد نیاز»، «حل مشکل بیمه کارگران» می‌باشد.

تاکنون عده‌ای از مسئولان از جمله استاندار و نمایندگان با حضور بین کارگران وعده‌هایی را به آنان دادند که به نظر می‌آید ناکافی بوده و نتوانسته به این تجمعات پایان دهد.